Hlavní obsah

Ostravský vědec zkonstruoval myš ovládanou jazykem

Právo, Pavel Karban
Ostrava

Na začátku byla pomoc kamarádovi, který ztrácel možnost se hýbat. Dnes patří inteligentní kompenzační pomůcky dvaatřicetiletého Petra Uličného z Ostravy mezi světové unikátní výrobky, které těžce postiženým ulehčují jejich každodenní život. S inteligentní ústní myší dokonce mladík, který s podnikáním začal už na Vysoké škole báňské, oslovil i Ameriku.

Foto: Pavel Karban, Právo

Tvůrce přístroje Petr Uličný (vlevo) a David Kozelský, jemuž MouthMouse pomáhá

Článek

Právě MouthMouse, inteligentní myš, je momentálně zřejmě nejlepším, co Uličného firmy vyrábí. „Jedná se o zařízení, kterým uživatel během dvou sekund ovládne jedním dotykem, hlavou, ústy či jazykem běžné věci jako je počítač, telefon, televize, světlo v domě, větrák nebo hračky,“ popsal Uličný s tím, že myš je bezdrátová, není připojena ani do zásuvky a člověk s ní může najednou ovládat celou škálu zařízení.

K výrobě inteligentních kompenzačních pomůcek se dostal náhodou. „Na počátku se jednalo o prostou pomoc kamarádovi, který ztrácel možnost se hýbat. Tehdy jsem mu vymyslel jednoduchý způsob rozsvícení světla. Pak jsem studoval robotiku na VŠB. Dnes cítím obrovskou návratnost, minimálně v pocitu. Vidím, že to co dělám, má smysl.“

Foto: Pavel Karban, Právo

David Kozelský přístroj používá k plné spokojenosti

Uličný je momentálně jediný výrobce inteligentních kompenzačních pomůcek v ČR a podle dvaačtyřicetiletého Davida Kozelského z Velké Polomi, nemá jeho ústní myš konkurenci ani ve světě.

Rakouská konkurenční pomůcka je dražší

Kozelský, který ochrnul od ramen dolů v roce 1992 po srážce s nákladní tatrou, sám chytrou pomůcku používá. Ovládá ji ústy. „Tímhle jsem stejně rychlý, jako bych byl zdravý a držel myš v ruce. S tím, co jsem měl, je to nesrovnatelné,“ tvrdí muž upoutaný trvale na invalidní vozík a jenž už vyzkoušel několik způsobů ovládání počítače.

„Podobná myš se vyrábí ještě v Rakousku, je to však jiný typ, je foukací, čistě jen na počítač a nesrovnatelně dražší,“ vyjmenoval Kozelský zápory rakouského výrobku.

Testování obstarávají klienti

Cena české MouthMouse, která patří mezi projekty, které Moravskoslezský kraj podporuje prostřednictvím Agentury pro regionální rozvoj, se pohybuje od 5 do 80 tisíc, dosud ji využívají asi dvě desítky lidí. Ta Kozelského stála 65 tisíc a sám postižený muž, který ji používá zhruba půl roku, za ni zaplatil 10 procent, zbytek uhradil z příspěvku na kompenzační pomůcku.

Foto: Pavel Karban, Právo

Tvůrce přístroje Petr Uličný (vlevo) a David Kozelský, jemuž MouthMouse pomáhá

Uličný inteligentní kompenzační pomůcky vyvíjí i vyrábí v malé ostravské dílně. „Ve firmě jsme tři a až čtyři, podle potřeby. Jeden dělá vývoj a výzkum, druhý dělá kompletace, třetí má na starost prezentace a spolupráci s klienty přímo v terénu,“ řekl podnikatel, který byl před necelými dvěma lety vyslán CzechInvestem v rámci projektu CzechAccelerator do amerického Bostonu. Tam pobýval v inovačním centru, mapoval možnosti svých výrobků a navazoval styk s potencionálními investory. Důvod je jediný. Chtěl by inteligentní kompenzační pomůcky vyrábět „ve velkém“. „Momentálně jsme s investory ve fázi ústních dohod,“ prozradil Uličný.

Plánuje, že při zdokonalování kompenzačních pomůcek využije také poznatků tělesně postižených klientů. „David je skvělý technik, řeší neuvěřitelné věci. Když takový člověk chytne naši myš, tak ji prověří od A do Z,“ řekl například na adresu Kozelského.

Související témata:

Výběr článků

Načítám