Článek
„Sloní samička se narodila 4. února 2014, takže pokud půjde vše jako doteď, za několik týdnů jí bude rok. Její stav je relativně stabilizovaný, prospívá, přibývá na váze, je zvídavá,“ informovala mluvčí ostravské zoo s tím, že o mládě starostlivě pečuje její matka, samice Vishesh.
„Mládě pozoruje starší slony a tím se učí například používat chobot k uchopování potravy, nasávání vody a k obhazování těla pískem a hlínou. Velmi často je slůně ve společnosti starších slonů ve venkovním výběhu, často si hraje i s tříletou slonicí Rashmi. Pošťuchují se a očichávají,“ usmívala se Kalousková s tím, že mládě, které je však stále beze jména, sloní stádo respektuje jako plnohodnotného člena.
Váží již 440 kilogramů
Aktuálně sloní samička vypije denně kolem 20 litrů náhražky mateřského mléka. Několik týdnů jí už ošetřovatelé do mléka přimíchávají i rozmixovanou zeleninu.
„Jí už ale i pevnou stravu jako banán, ale i to, co jí její máma. Mléko má ale stále největší podíl ze stravy,“ upozornila mluvčí.
Malá samička váží aktuálně 440 kilogramů. Zoo už může její váhu srovnávat s druhým, již tříletým slůnětem, slonicí Rashmi.
„Můžeme říci, že váhový přírůstek téměř roční samičky plus mínus odpovídá normálně se vyvíjejícímu slůněte. Rashmi v jejím věku sice vážila o něco více, avšak ona byla a je celkově poměrně větší slůně,“ vysvětlila Kalousková.
Sloni rádi dovádějí i ve sněhu
Ostravští sloni si nyní užívají venku i zimu a sníh. Jejich pobyt venku se ale odvíjí od teploty a počasí.
„Při bezvětří a slunečném počasí vydrží teplotu až mínus 10 stupňů Celsia, samozřejmě pouze krátkou dobu. Maximálně je to půl hodinky. Jinak by hrozilo podchlazení a mohly by jim omrznout i uši, které jsou naopak uzpůsobeny k chlazení v letních měsících,“ líčila mluvčí zoo.
Dodala, že sloni jinak mají sníh rádi. „Ochutnávají ho, hrají si s ním,“ usmála se Kalousková.
Dále ale mluvčí upozornila, že osud sloní téměř roční samičky je stále nejistý, jelikož nemá dostatečně vyvinutý imunitní systém kvůli tomu, že se nikdy nenapila mateřského mléka.
„Je proto mnohem více ohrožena nemocemi. Slůňata jsou ohrožena až do věku šesti až sedmi let,“ zdůraznila.
Ostravská zoo nyní přichází i s novým časopisem, který představuje celou sloní rodinku. Jeho koupí lidé podpoří sbírku na výzkum sloních nemocí.