Článek
Za ni teď podle soudu musí sušická nemocnice zaplatit pozůstalým tři čtvrtě miliónu korun jako odškodnění. Právo, které minulý týden jako první na soudní verdikt upozornilo, nyní zjistilo, že chybující lékař v pokročilém penzijním věku měl problémy s orientací i jako řidič. A životem za to zaplatil také člověk.
Před čtyřmi a půl roku při průjezdu obcí na Domažlicku přehlédl Kalný za volantem svého mercedesu ženu přecházející vozovku, kterou vozem smrtelně zranil a byl za to odsouzen.
Nepozornost Kalného stála i za nepovedenou operací Pompla, když mu nevědomky poškodil cévu, ze které pacient krvácel do břicha, což v důsledku laxní a neodborné pooperační péče vedlo k jeho smrti v průběhu následujícího dne.
Kalný se tehdy nad rámec odstranění kýly rozhodl vyoperovat pacientovi ještě slepé střevo, ačkoliv k tomu neměl jeho souhlas. Právě při tomto, podle soudního znalce nadbytečném zákroku došlo ke smrtelné komplikaci.
Lékařovu verzi znalec vyloučil
Sám Kalný u soudu pochyboval o tom, že k poškození cév došlo při jím provedené operaci. Podle něho by pacient s takovým rozsahem vnitřního krvácení nepřežil déle než čtyři hodiny.
Tvrdil, že poranění, které vedlo ke smrti pacienta, si způsobil sám pádem v koupelně. To ale soudní znalec jednoznačně vyloučil.
Právo se snažilo zjistit, jestli byl Kalný tehdy po zdravotní stránce vůbec způsobilý provádět operace, a to s ohledem na svůj věk, kdy člověk ztrácí koncentraci, pozornost a ostražitost. Na dotaz, zda Kalný vzhledem k obrovské zodpovědnosti operatéra prošel lékařskou prohlídkou a popřípadě s jakým výsledkem, vedení nemocnice nereagovalo.
Věková hranice stanovena není
„Věková hranice, kdy by už chirurg neměl operovat, stanovena není. Jeho způsobilost je posuzována na jeho pracovišti v konkrétním zdravotnickém zařízení a bude nepochybně zcela individuální,“ reagoval předseda České chirurgické společnosti Miroslav Ryska.
U soudu Kalný řekl, že operace Pompla byla jeho poslední. Dál prý jen vypomáhá v nemocnici na chirurgické ambulanci.
Podle předsedy Společnosti pracovního lékařství Milana Tučka už třicet let platí povinnost každého zaměstnavatele, zdravotnická zařízení nevyjímaje, provádět u zaměstnanců pracovně lékařské prohlídky. „Z té pak vyjde posudek, zda je dotyčný způsobilý svoji práci vykonávat, či není,“ dodal Tuček.
Včas odhalit změny zdravotního stavu v souvislosti s náročností práce nebo stárnutím organismu je smyslem prohlídek, které se provádějí ve čtyřletých intervalech. V případě důvodného předpokladu, že došlo ke ztrátě nebo změně zdravotní způsobilosti k práci, může zaměstnavatel nařídit mimořádnou lékařskou prohlídku.