Hlavní obsah

Oslavy konce II. světové nejsou oslavou Ruska, ale padlých hrdinů, říká nadšenec

3:46
3:46

Poslechněte si tento článek

Brno

Vzpomínkové akce k 80. výročí konce druhé světové války nejsou oslavou Ruska, ale mnoha hrdinů, kteří padli v boji za svobodu. „Pokud na ně zapomeneme, zapomeneme i na Čechoslováky bojující od východní fronty přes africký Tobruk až po Anglii,“ říká milovník vojenské historie Ivan Vystrčil, který s přáteli připravil festival Krvavé jaro.

Foto: Acaballado

Festival Krvavé jaro, který připomene 80. výročí konce druhé světové války, začne tažením na koních na Brno. Na fotu z minulého ročníku je zcela vpravo Ivan Vystrčil.

Článek

Součástí akce bude tažení na Brno i bitevní scény. Jezdecký oddíl na deseti koních vyrazí po stopách osvoboditelů v uniformách Rudé armády 22. dubna z Hrušek na Břeclavsku na moravskou metropoli, kde se o pět dní později odehraje scéna s 200 milovníky historie a s leteckým soubojem německé stíhačky Messerschmitt Me109 a sovětského Jakovleva Jak4.

Rudá armáda neznamená automaticky ruská armáda

„Rudá či sovětská armáda neznamená automaticky ruská armáda. Byla to mnohonárodnostní armáda, v níž byli Rusové, ale i v obrovské míře Ukrajinci, Rumuni, Ázerbájdžánci, Arméni a samozřejmě také obyvatelé Československa. V žádném případě nejde o to, jakkoli snižovat roli Rusů na osvobození, ale nesmí se zapomínat na ty desetitisíce ostatních,“ uvedl Vystrčil.

Foto: Acaballado

Fotografie z dřívějších vzpomínkových akcí spojených s osvobozováním Moravy

Připomněl ale, že osvobozování Moravy a později značné části Čech vedl Ukrajinec maršál Rodion Malinovskij a prvnímu tanku Rudé armády, který vjel do okupované Prahy, velel Ukrajinec poručík Ivan Gončarenko, který padl a je pohřben na Olšanských hřbitovech.

Foto: Acaballado

Fotografie z dřívějších vzpomínkových akcí

„Největší chybou, a to právě v souvislosti s tím, že Ukrajina dnes čelí ruské agresi, by bylo se tvářit, že se nás oslavy konce druhé světové války netýkají, že se to stalo přeci už tak dávno. Právě připomínka vítezství nad nacismem, vítězství všech Spojenců, a nezapomínejme na naše odbojáře, je i připomínkou toho, jak vzácný je mír a jak je důležité za něj bojovat,“ dodal Vystrčil. Je editorem nedávno vydané knihy historiků otce a syna Vlastimila Schildbergera staršího a mladšího Osvobození jižní Moravy. Tvůrci vzpomínkových akcí z ní čerpají.

Scény připomenou skutečné události

Podle Vystrčila je zatím program blížících se oslav 80. výročí konce druhé světové války spíše skromný, a to především s ohledem na aktuální situaci na Ukrajině. I to je jeden z důvodů, proč se s přáteli rozhodl je pojmout naopak jako několikadenní akci, na níž se nezapomene ani na kladení věnců u hrobů „všech padlých vojáků“, které tým představující osvoboditele projde.

Foto: Acaballado

Fotografie z dřívějších vzpomínkových akcí

Připravovaný festival není jen sérií bitevních scén plných autentické bojové techniky a pyrotechnických efektů. Snaží se připomínat skutečné události a lidi, kteří osvobozování Moravy zažili na vlastní oči. Například tažení na koních na Brno začne v Hruškách rekonstrukcí příběhu německého vojenského přeběhlíka, jenž se v obci ukrýval na konci války.

Foto: Acaballado

Fotografie z dřívějších vzpomínkových akcí

Ve Slavkově u Brna se budou stavět barikády, na které kdysi vzpomínal pamětník bojů Bohumil Možný. Tažení skončí až na brněnském hradě Špilberku. Vyvrcholením celé akce bude bitva v pískovně v brněnských Černovicích, která čerpá ze vzpomínek Jaromila Krajči. Konec války zažil coby třináctiletý hoch. Diváci v ní uvidí i dvacet kusů dobové vojenské techniky.

Výběr článků

Načítám