Článek
Mezi přítomnými byl prezident Miloš Zeman, který se před rokem piety na Vítkově neúčastnil. Dorazili rovněž například předsedové Senátu a Sněmovny Milan Štěch a Radek Vondráček, premiér v demisi Andrej Babiš, ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová, náčelník generálního štábu Aleš Opata a kardinál Dominik Duka.
Za doprovodu husitského chorálu Ktož sú boží bojovníci přinesli na nádvoří před památníkem vojáci historické armádní prapory. Pak zazněla státní hymna. Prezident a političtí představitelé, zástupci spolků a válečných veteránů poté položili věnce k památníku.
Zazněly rovněž salvy vypálené čestnou stráží a nad shromážděním také proletěla dvojice armádních stíhaček JAS-39 Gripen a letoun Challenger.
Pietní akty související s výročím ukončení války se konají na několika místech nejen v Praze, ale i v dalších českých městech.
Druhé světové války se zúčastnila většina států světa. S více než 60 milióny obětí se stala dosud největším a nejvíc zničujícím válečným střetnutím v dějinách lidstva. Češi bojovali proti nacistům ve válce na západní i východní frontě. Podobně jako většina evropských zemí si konec války připomínají 8. května. V Rusku se slaví Den vítězství 9. května.