Článek
Ve Vestci nedaleko Prahy zemřeli dva mladíci, když se na jejich auto zřítil strom. Podrobnosti o tragédii sdělila Novinkám mluvčí středočeské záchranné služby Tereza Janečková: "Oba byli mrtví okamžitě po nárazu. Měli vážná poranění hlavy, hrudníku a břicha, která byla neslučitelná se životem. Řidič měl ještě zlomenou dolní končetinu." Podle mluvčí byl zásah zdravotníků velmi komplikovaný, nemohli se k obětem dostat. Proto přivolali hasiče. "Lékař se však přes potíže k oběma mladíkům dostal ještě před příjezdem hasičů. Bohužel mohl jen konstatovat smrt," uvedla Janečková
První obětí vichřice se stal hasič ve Slunečné na Českolipsku. "Posádce sanitního vozu už se bohužel hasiče nepodařilo oživit," potvrdila Novinkám mluvčí liberecké záchranky Kristýna Fejfarová. Hasič s kolegy odklízel spadlý strom, když se zvedl silný poryv větru, který poslal kmen přímo na muže.
Vítr v průběhu odpoledne a večera dosahoval na horách v nárazech rychlosti až 184 kilometrů za hodinu, v Praze na Karlově naměřili nejvyšší hodnotu 162 km/h. [celá zpráva]
Po celé Evropě si nepříznivé počasí už vyžádalo nejméně 27 životů včetně tří českých obětí. [celá zpráva]
Vítr má na svědomí také zraněné
Mezi Rakovníkem a Rudou spadl v lese strom na osobní auto a zranil pět lidí, z toho jednu ženu těžce. V kladenské nemocnici s poraněnou rukou skončil i muž, na jehož vůz spadl strom na silnici mezi Kladnem a Libušínem. Mezi Aší a Hazlovem na Chebsku narazil kolem 19:00 osobní motorový vlak do stromu, který na koleje srazil prudký poryv větru. Jeden z cestujících byl zraněn.
Mezi Aší a Hazlovem na Chebsku kolem 19:00 narazil osobní motorový vlak do stromu. Jeden z cestujících utrpěl těžké zranění a byl převezen do nemocnice. Dalších deset cestujících bylo s lehčími zraněními ošetřeno na místě.
V Plzni musela záchranka odvést do nemocnice chodce, na kterého spadla uvolněná skleněná reklamní tabule. Muž měl na hlavě naštěstí klobouk, ale i přesto mu střepy způsobily řezné poranění.
Hasiči zaznamenali rekordní počet výjezdů
Hasiči ve čtvrtek zaznamenali v souvislosti s řáděním prudkého vichru rekordní počet výjezdů. Podle předběžných údajů zasahovali za celý den u více než 1800 případů, s počasím jich souviselo přes 1500, uvedl po mluvčí generállního ředitelství Hasičského záchranného sboru Petr Kopáček. Obvykle zasahují u 200 až 280 událostí. Nejčastěji odklízeli popadané stromy, v Praze 4 museli kvůli pádu stavebního jeřábu také preventivně evakuovat tři rodinné domy. Stroj poškodil čtyři zaparkovaná auta, nikdo nebyl zraněn.
Pražští hasiči zaznamenali do 0:30 158 výjezdů. "V ulici Přátelství v Uhříněvsi vítr porazil zhruba stoletý strom, jehož kmen měl průměr asi tři metry," řekl Novinkám mluvčí pražských hasičů Vít Pernica. "Kmenem se hasiči museli prořezat, protože neexistuje stroj, který by ho dokázal odtáhnout bez poškození vozovky," doplnil.
Přëstože o půlnoci vítr začal slábnout, ještě v 0:15 vyjížděli hasiči ke spadlému stromu, který v ulici V Ondřejově v Praze 4 zdemoloval zaparkované auto.
V Karlovarském kraji vítr během čtvrtečního odpoledne polámal několik stromů a poškodil tři střechy. Nejvážnější škody způsobil na kostele v Božím Daru. Vítr poškodil střechu i na domě v Horním Slavkově na Sokolovsku a v Radošově na Karlovarsku.
Hasiči v Plzeňském kraji absolvovali do půlnoci na 320 výjezdů, popadané stromy odřízly Železnou Rudu Zatarasily též silnice na Šumavě a na Tachovsku.
Lidé by měli pokud možno omezit pohyb venku nebo jízdu autem, které by se mělo zaparkovat na místě, kde nehrozí pád stromů. "Měly by se preventivně ukotvit předměty, které by vítr mohl odnést a zajistit okna a dveře. Také by se nemělo chodit do lesa," řekl mluvčí Petr Kopáček.
Výpadky elektrické energie
Bez proudu se večer ocitly tisíce lidí v řadě měst a obcí Středočeského kraje. Energetici řešili už 18 poruch na zařízení vysokého napětí. V pohotovosti je 160 energetiků poruchové služby. Postiženými jsou mimo jiné Brandýs nad Labem, Kamýk nad Vltavou, část Rakovníka, Berouna a Příbrami, ale i Mělník a blízké obce.
Několik stovek domácností zůstalo bez proudu v i jižní části Táborska a na východě Strakonicka v jižních Čechách. V Moravskoslezském kraji se po 18 hodině ocitlo bez proudu asi 8000 domácností. Havárie na vysokém napětí zasáhly okrajové části měst Karviné, Studénky, Frýdlantu a Albrechtic u Krnova. Energetici pracují na obnovení dodávek.
Skupina ČEZ kvůli zvýšenému nebezpečí výpadků proudu posílila vlastní poruchovou službu, v pohotovosti je maximální počet osádek.
"Také Call centrum zvýšilo počet svých operátorů," uvádí ve své tiskové zprávě největší tuzemský dodavatel elektrické energie. Zákazníci mohou v případě přerušení dodávek elektrické energie volat na zákaznická linku 840 840 840 nebo poruchovou linku 840 850 860. Opatření platí od čtvrtka do soboty.
Orkán opět provětral Sněžku
Orkán o rychlosti 144 kilometrů v hodině provětral letos už poněkolikáté vrchol 1 602 metrů vysoké Sněžky. "Vítr v poryvech dosahoval rychlosti 190 kilometrů v hodině. Minulý týden šlo o skoro dvousetkilometrovou rychlost. Sněhu tady leží asi patnáct centimetrů a teploty se během čtvrtka pohybovaly okolo dvou stupňů," doplnil meteorolog polské observatoře.
Záchranáři na Luční boudě ležící o zhruba 150 metrů níže než vrchol nejvyšší české hory naměřili ve dvě hodiny odpoledne nárazovou rychlost větru 76 kilometrů za hodinu. "Normálně šlo o něco přes padesát kilometrů v hodině," upřesnil Václav Jirsa ze špindlerovského ústředí krkonošské Horské služby. Střediska Krkonoš celý čtvrtek čelila vytrvalému dešti a občasným poryvům silnějšího větru.
Horská služba nedoporučuje hřebenové túry jak z důvodu silného větru, tak i zledovatělých cest, pohyb v lesních úsecích, kde hrozí pád větví či stromů. "Každopádně by měli návštěvníci v tomto počasí zvážit jakékoli túry z důvodu vlastní bezpečnosti," sdělil Novinkám náčelník HS Jiří Brožek.
Kliknutím na obrázek jej zvětšíte.
Mimořádně silný vítr přichází do Česka v rozmezí jednou za rok až deset let. Nejsilnější náraz větru meteorologové podle internetových stránek Českého hydrometeorologického ústavu zaznamenali na Lysé Hoře v květnu 2002, to dosahoval rychlosti 190 kilometrů za hodinu. Na Milešovce měl v lednu1967 vítr rychlost minimálně 180 kilometrů za hodinu, přesnou hodnotu však přístroje nezaznamenaly.
Z nižších poloh naměřili meteorologové v listopadu 1984 ve Znojmě sílu nárazu 172,8 kilometru za hodinu.
V listopadu 1984 utrpěly vinou větru značné škody lesy v jižní polovině Čech, kdy padlo přes pět miliónů metrů krychlových dřevní hmoty, což představovalo polovinu tehdejší roční těžby.
Vítr sužuje Evropu
Bouře zasáhly ve čtvrtek také Velkou Británii, Francii a Německo, kde narušily lodní a leteckou dopravu. Po celé Evropě si nepříznivé počasí už vyžádalo nejméně 21 životů včetně tří obětí v ČR. [celá zpráva]
České aerolinie kvůli silnému větru zrušily lety do Hannoveru, Düsseldorfu, Berlína, Londýna, Amsterdamu, Varšavy a Vídně. Ruzyňské letiště zatím provoz neomezilo. V Evropě již omezila provoz například letiště v Londýně, Amsterodamu a Frankfurtu nad Mohanem.Nedávné prudké bouře na severu Evropy způsobily, že některé německé ostrovy v Severním moři se pod náporem vln zmenšily. [celá zpráva]
Dva lidské životy, rozsáhlé materiální škody a dopravní kolaps na řadě míst Švédska má zatím na svědomí orkán, který minulou neděli zasáhl tuto skandinávskou zemi. [celá zpráva]
BEAUFORTOVA STUPNICE SÍLY VĚTRU |
Jak poznat podle pohybu vodní hladiny, stromů, kouře, pohybu prachu a jiných částic sílu větru. |
BEZVĚTŘÍ - 0-0,2 m/s, pod 1 km/h, kouř stoupá svisle vzhůru |
VÁNEK - 0,3-1,5 m/s, 1-5 km/h, směr větru je poznatelný podle pohybu kouře, vítr však nepohybuje větrnou korouhví (směrovkou) |
SLABÝ VÍTR - 1,6-3,3 m/s, 6-11 km/h, vítr je cítit ve tváři,listy stromů šelestí, větrná směrovka se začíná pohybovat |
MÍRNÝ VÍTR - 3,4-5,4 m/s, 12-19 km/h, listy stromů a větvičky jsou v trvalém pohybu, vítr napíná praporky a slabě čeří hladinu stojaté vody |
DOSTI ČERSTVÝ VÍTR - 5,5-7,9 m/s, 20-28 km/h, vítr zdvíhá prach a kousky papíru, pohybuje slabšími větvemi |
ČERSTVÝ VÍTR - 8,0-10,7 m/s, 29-38 km/h, listnaté keře se začínají hýbat, na stojatých vodách se tvoří menší vlny se zpěněnými hřebeny |
SILNÝ VÍTR - 10,8-13,8 m/s, 39-49 km/h, vítr pohybuje silnějšími větvemi, telegrafní dráty sviští, používání deštníků se stává nesnadné |
PRUDKÝ VÍTR - 13,9-17,1 m/s, 50-61 km/h, vítr pohybuje celými stromy, chůze proti větru je obtížná |
BOUŘLIVÝ VÍTR - 17,2-20,7 m/s, 62-74 km/h, vítr ulamuje větve, chůze proti větru je téměř nemožná |
VICHŘICE - 20,8-24,4 m/s, 75-88 km/h, vítr působí menší škody na stavbách (strhává komíny, tašky ze střech) |
SILNÁ VICHŘICE - 24,5-28,4 m/s, 89-102 km/h, vyskytuje se na pevnině zřídka, vyvrací stromy, působí větší škody |
MOHUTNÁ VICHŘICE - 28,5-32,6 m/s, 103-117 km/h, vyskytuje se velmi zřídka, působí velké škody na domech, lesích |
ORKÁN - nad 32,7 m/s, nad 118 km/h, ničivé účinky |
Oběti orkánu v Evropě
- Velká Británie - 14
- Německo - 12
- Polsko - 6
- Nizozemsko - 6
- Česká republika - 4
- Francie - 3
- Belgie - 2
- Slovensko - 1