Článek
„Ministerstvo zahraničních věcí ČR v poslední době eviduje nárůst počtu případů, kdy občané členských států EU byli v zemi zadržováni, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění,“ upozornil resort, podle něhož jsou takovéto incidenty očekávatelné i nadále a mohly by se dotknout i českých občanů.
Evropská unie v úterý rozšířila sankční seznam íránských představitelů o dalších 32 jmen. Jde o reakci na brutální potlačování protestů namířených proti íránskému režimu. Nepokoje vyvolala loňská smrt mladé ženy, která byla zadržena mravnostní policií kvůli nedostatečně zahaleným vlasům.
Vedle toho je íránský režim jedním ze spojenců Ruska, jemuž dodává drony využívané při ruském válečném tažení na Ukrajině.
Ministerstvo varuje Čechy před zvýšenou možností terorismu ve Švédsku
Poprava německého občana
Íránské úřady zatkly desítky cizinců jenom od minulého září, kdy v zemi propukly největší protirežimní protesty za mnoho let. Tisíce lidí byly zatčeny a některé z nich soudy poslaly na smrt.
Varování ministerstva zahraničí přichází ve stejný den, kdy íránská agentura Mizan informovala o vynesení rozsudku smrti nad íránsko-německým disidentem Jamshidem Sharmahdem. Soud ho shledal vinným z korupce a plánování teroristických činů. Muž, který je přihlášen k pobytu také ve Spojených státech, podle íránské justice vedl promonarchistickou organizaci Tondar.
Organizaci Tondar je přičítána vina za atentát s oběťmi na životech z roku 2008 a plánování dalších útoků v Íránu. „Proti rozsudku se lze odvolat k nejvyššímu soudu,“ uvedla agentura Mizan k verdiktu.
Už v lednu Írán popravil muže s britským a íránským občanstvím, který dříve působil jako náměstek íránského ministra obrany a byl obviněn ze špionáže. Alíreza Akbarí byl zatčen v roce 2019.