Článek
Černochová Radiožurnálu potvrdila, že Opata skončí z vlastního rozhodnutí.
„Já jsem se s panem generálem Opatou sešla, položila jsem mu otázku, jestli chce pokračovat, jak on to má ve své kariéře a dalším životě naplánované, a pan náčelník mi řekl, že nemá zájem pokračovat,“ řekla Černochová.
Sedmapadesátiletému Opatovi vyprší čtyřleté působení v čele Generálního štábu Armády České republiky 1. května.
Černochová potvrdila, že jeho nástupce už hledá. „V tuto chvíli mám v hlavě dva tři kandidáty, které v těchto dnech oslovuji a ptám se na jejich vize, protože armádu ČR nečeká vůbec jednoduché období,“ řekla Černochová s tím, že kandidáta hledá mezi stávajícími generály.
Na výběru svého nástupce by se podle ní měl podílet i Opata. „Pokud budeme mít dvě tři jména, na kterých bude panovat naše shoda, tak je předložím panu prezidentovi,“ dodala Černochová. Kromě dlouhodobé modernizace bude česká armáda podle ní v následujících měsících a letech muset čelit také zhoršující se bezpečnostní situaci ve světě.
Jako o možném nástupci Opaty se dlouhodobě mluví o jeho náčelníkovi štábu Miroslavu Hlaváčovi nebo o jeho prvním zástupci Jaromíru Zůnovi. Podle Lidových novin je mezi možnými kandidáty také současný šéf Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Karel Řehka, který by se ale musel vrátit do armády.
Kdy by se nástupce Aleše Opaty měl ujmout funkce, Černochová zatím neřekla. Není totiž jasné, zda se celý proces stihne do 30. června; na toto datum připadá Den ozbrojených sil, kdy se nové velení armády tradičně jmenuje.
Náčelníka Generálního štábu Armády České republiky jmenuje na návrh vlády a po projednání v příslušném výboru Poslanecké sněmovny prezident republiky.
Opata postupně prošel řadou různých funkcí od velitele tankové čety, velitele praporu, velitele 4. brigády rychlého nasazení až po ředitele sekce na generálním štábu a zástupce náčelníka. V letech 2014 až 2017 byl národním vojenským představitelem na vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě.