Článek
„Technici v systému během víkendu provedli změny k navýšení kapacity. Přesto může při extrémně vysokém vytížení docházet k delším odezvám aplikace,” uvedla Voldánová.
Sytém měl v sobotu od brzkého rána výpadek kvůli chybě v takzvaném našeptávači adres, což způsobilo přetížení systémů. ČSÚ sčítání po osmé hodině pozastavil, aby ho opět spustil po 17:00. Voldánová v neděli upozornila, že lidé mohou mít i dál se sčítáním problémy.
Začalo sčítání lidu. Jak na to a co hrozí, když se nezapojíte
„Ve chvíli, kdy sčítací formulář vyplňuje najednou více než 150 tisíc osob, jsou zájemci o sčítání na tuto skutečnost upozorněni. V takových případech jim je doporučeno zkusit se přihlásit později, až se fronta uživatelů uvolní,“ poznamenala.
Do nedělního odpoledne večera se sečetlo už 1,5 milionu lidí.
Ke 20. hodině je sečtených už 1,5 milionu obyvatel.#scitani2021 #scitani #čsú
— ČSÚ (@statistickyurad) March 28, 2021
„Statisíce vyplněných dotazníků se podařilo zpracovat navzdory tomu, že provoz byl dočasně postaven z preventivních důvodů mimo provoz, a to kvůli chybě na straně dodavatele systému online formuláře, společnosti OKsystem,” doplnila Voldánová.
Odborníci: Kolaps sčítání lidu jen zvýraznil problémy státu s IT
Formulář pro sčítání je nyní možné vyplňovat na webu nebo v mobilní aplikaci Sčítání21. Podle předsedy ČSÚ Marka Rojíčka je provoz všech systémů i nasazení zaměstnanců a dodavatelů maximální. „Sledujeme provoz a zájemce o vyplnění elektronického formuláře aktivně informujeme o aktuálním vytížení aplikace,” uvedl.
Kvůli výpadku, ale i kvůli rozložení zátěže bude termín pro online sčítání prodloužen, a to až do 11. května. Původně mělo skončit 9. dubna, od 17. dubna do 11. května se pak měli lidé sčítat pomocí papírových formulářů.
Online sčítání lidu se prodlouží o měsíc
Sčítání je povinné. Ti, kteří se nesečtou online, budou vypisovat papírové tiskopisy. Dostanou je na většině pošt nebo od sčítacích komisařů.