Hlavní obsah
ON-LINE: Připomínku 17. listopadu završil Koncert pro budoucnost
Česká republika si v neděli 17. listopadu připomíná události z let 1939 a 1989. Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva doprovází celá řada událostí v různých koutech republiky. Novinky dění ze státního svátku sledovaly živě v ulicích i on-line reportáži.
V Hradci Králové vytvořili lidé ze svíček „Hradecké srdce“ pro Václava Havla
Desítky lidí si i přes deštivé počasí připomněly 35. výročí sametové revoluce také na Masarykově náměstí v centru Hradce Králové. Účastníci vzpomínkové akce vytvořili ze svíček „Hradecké srdce“ pro Václava Havla a poté i lidský řetěz ve tvaru srdce.
Srdce ze svíček účastníci akce vytvořili u paty pomníku T. G. Masaryka a lidský řetěz ve tvaru srdce na prostranství před pomníkem.
Program pokračoval v nedalekém areálu Sboru kněze Ambrože. Na nádvoří pod věží sboru například promluvili pamětníci událostí roku 1989, četli se úryvky z díla bývalého prezidenta a dramatika Václava Havla. Součástí programu bylo také hudební vystoupení a rozsvícení Srdce pro Václava na věži sboru.
V Bratislavě se sešly tisíce lidí na protest proti Ficově vládě
Opoziční strany Progresivní Slovensko (PS), Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) a Svoboda a Solidarita (SaS) svolaly v neděli na 35. výročí sametové revoluce své příznivce na bratislavské Náměstí Slovenského národního povstání. Shromáždění se konalo pod heslem Nechceme opět do područí Ruska. Podle odhadů organizátorů se akce zúčastnilo 17 až 18 tisíc lidí.
V Bratislavě se sešly tisíce lidí na protest proti Ficově vládě
Policie zadržela hajlujícího muže
Policie při protestu před sídlem Úřadu vlády zadržela muže, který měl v průběhu akce zvedat pravou ruku k nacistickému pozdravu. Hlídka odvezla hajlujícího muže na služebnu. Pořadatelé protestu proti vládě a proti pomoci Ukrajině následně akci ukončili s tím, že se vrátí individuálně na Národní třídu.
Na Národní třídě zazněla Modlitba pro Martu
Zpěvačka Anna Fialová zazpívala z balkonu Paláce Metro píseň Modlitba pro Martu, jež je neformální hymnou sametové revoluce. Píseň v listopadu 1989 zazněla v podání Marty Kubišové z balkonu Melantrichu.
Písni předcházela premiéra krátkometrážního filmu Svoboda nás spojuje, který byl promítán na budovu paláce.
Protestující proti vládě dorazili s peticí k Úřadu vlády
Protestující proti vládě dorazili s peticí k Úřadu vlády. Budova na Kosárkově nábřeží je v den státního svátku uzavřena. Premiér Petr Fiala je podle programu na divadelním představení, které je součástí oslav sametové revoluce.
Koncert pro budoucnost
V zaplněné spodní části Václavského náměstí začal Koncert pro budoucnost, který patří k oslavám výročí událostí 17. listopadu. Na místo dorazilo několik tisíc lidí.
Vedle více než desítky řečníků vystoupí mimo jiné Ivan Hlas Trio, Radůza nebo kapely Bert & Friends, The Valentines či slovenští Korben Dallas. Videopozdrav si připravila Marta Kubišová.
Letošním tématem „Zpátky k sobě“ organizátoři vyzývají k tomu, aby spolu lidé i přes rozdílné názory diskutovali, s respektem a porozuměním si naslouchali a zabránili tak rozdělování společnosti.
Návštěvníci koncertu se mohou také zapojit do iniciativy Lípa pro budoucnost. Pořadatelé jim chtějí rozdat semínka lípy, které posléze mohou sázet ve svých domovských lokalitách a tím podpořit výsadbu listnatých stromů. Vstup na koncert je zdarma.
Policie při demonstraci u Národního muzea zajistila pět lidí
Policie při protestu odpůrců vlády a Ukrajiny u Národního muzea zajistila pět lidí kvůli přestupku. Na místě vyřešila případ muže ve vojenském oblečení, který nebyl příslušníkem armády, uvedl pro ČTK mluvčí pražské policie Jan Daněk.
Mluvčí dodal, že lidé, které policisté zajistili, jsou podezřelí z porušení zákona o právu shromažďovacím, z přestupku proti občanskému soužití či z veřejného pohoršení.
Policie demonstranty nepustila na Národní třídu
Protestující proti vládě mířící na Národní třídu odklonila policie ve Spálené ulici kvůli zaplnění prostoru před pietním místem. Pochod jde přes ulici Myslíkova směrem k nábřeží.
Cestu průvodu už z Václavského náměstí doprovázely drobné slovní potyčky, například s mladíky, kteří měli v rukou vlajku Severoatlantické aliance. Od Národního muzea šel protest nejprve po magistrále směrem k Žitné ulici, kde se krátce zastavil u pamětní desky připomínající oběti listopadu 1939.
Účastnici pochodu skandovali heslo Čechy Čechům. Akustický doprovod dotvářeli také bubeníci a pískot píšťalek.
Stovky odpůrců pomoci Ukrajině míří na Národní třídu
Protestující proti vládě a pomoci Ukrajině ukončili protest u Národního muzea. Směřují na Národní třídu, kde lidé slaví výročí sametové revoluce. Na demonstraci před muzeem dohlížel antikonfliktní tým, státní i městská policie.
Z Národní třídy pak demonstranti plánují pokračovat k Úřadu vlády, kde chtějí předat petici adresovanou premiérovi Petru Fialovi (ODS) s výzvou k sundání ukrajinského praporu z budovy Národního muzea. Petici podepsaly například předsedkyně komunistů Kateřina Konečná, Trikolory Zuzana Majerová či poslankyně SPD Karla Maříková.
Čaputová: Věrnost demokratickým hodnotám není věcí okolností, ale principu
„Po událostech listopadu 89 následovala doba budování demokracie a sjednocování Evropy. Dnešní doba a my v ní máme jinou úlohu, úlohu strážců a ochránců demokracie. A je to úloha stále akutnější,“ uvedla v předtočeném videu lidem na Staroměstském náměstí bývalá slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Ta se v současnosti nachází v USA, kde přednáší na Stanfordově univerzitě.
„Bez ohledu na okolnosti musíme zůstat aktivními občany a jednoduše dobrými lidmi, protože věrnost demokratickým hodnotám není věcí okolností, ale věcí principu,“ dodala Čaputová.
Demonstrace spolku Milion chvilek pro demokracii se na Staroměstském náměstí účastní tisíce lidí. Na pódiu promluvil také bývalý ředitel slovenské veřejnoprávní televize Ľuboš Machaj. „Málokdo tušil, že za několik desetiletí budeme opět chodit na náměstí, abychom bránili demokracii před návratem totality, tentokrát pestrobarevnější, černé, hnědé i červené,“ uvedl.
Na Staroměstském náměstí se sešly tisíce lidí na demonstraci spolku Milion chvilek pro demokracii
Na Staroměstském náměstí se sešly tisíce lidí na demonstraci spolku Milion chvilek pro demokracii. Rok před volbami varují před nástupem autoritářů a před rostoucí snahou o narušování demokratických hodnot.
Soudružky a soudruzi, zdravil Blaha účastníky sněmu Směru
V den 35. výročí sametové revoluce svolal Směr-sociální demokracie slovenského premiéra Roberta Fica slavnostní sněm k 25. výročí založení strany. Europoslanec za Směr Ľuboš Blaha, který je známý svými proruskými názory a před nedávnem navštívil Moskvu, pozdravil své stranické kolegy slovy „Čest práci, soudružky a soudruzi“.
Čest práci, soudružky a soudruzi, pozdravil na výročí 17. listopadu Ficův europoslanec Blaha členy Směru
Asi stovka odpůrců vlády vyrazila na pochod k budově České televize
Od hlavního nádraží vyrazila asi stovka odpůrců vlády na pochod k budově České televize. U Národního muzea se potkají s kritiky pomoci Ukrajině. Těch se zde sešlo odhadem několik stovek.
Zbraň, dýmovnice a civil ve vojenské uniformě
Policie řešila na demonstraci u Muzea svolané dezinformátorem Ladislavem Vrabelem několik přestupků. Mluvčí policie Jan Daněk uvedl, že v jednom případě měl účastník akce u sebe kovovou zbraň, tzv. boxer, další pak dorazil na akci vybavený pyrotechnikou, zřejmě dýmovnicí.
Podezření z přestupku se týká rovněž muže v maskáčovém oblečení, které je součástí armádního stejnokroje, ačkoliv on sám vojákem z povolání není. Takto oblečený civil pochodoval kromě ulic také na hraně zákona o ozbrojených silách, který stanovuje, že nošení služebního stejnokroje náleží výhradně vojákům. Seznam jeho částí je určený stejnokrojovým výnosem vydávaným ministerstvem obrany.
Bohoslužbou v katedrále začaly v Plzni celodenní oslavy pádu totalitního režimu
Bohoslužbou v zaplněné katedrále sv. Bartoloměje, kterou sloužil biskup Tomáš Holub, začal dnes dopoledne v Plzni celodenní program k 35. výročí pádu komunistického režimu v ČR.
Více než hodinová modlitba byla poděkováním za dar svobody a prosbou za její zachování pro budoucí generace. Hlavní program na devíti místech potrvá od 14:00 do 21:00. Zahrne audio průvodce po trase revoluční Plzně a divadelní skeče a performance na témata roku 1989, debaty s pamětníky, filmy, výstavy, stopovací hru, světelné instalace a další, řekla ČTK Jana Komišová z marketingu magistrátu.
Postranní panel
Reklama
Reklama