Hlavní obsah
ON-LINE: Rakušana na Národní třídě odpůrci zasypali vulgarismy, pískalo se i na prezidenta
Česká republika si v neděli 17. listopadu připomíná události z let 1939 a 1989. Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva doprovází celá řada událostí v různých koutech republiky. Novinky dění ze státního svátku sledují živě v ulicích i on-line reportáži.
Babiš: Komunisté se báli Západu
K oslavám 17. listopadu se vyjádřil na sociálních sítích i předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
„Važme si lidí, kteří před těmi 35 lety měli ohromnou odvahu věci měnit a sílu věci změnit. Jim patří naše úcta a už jen kvůli nim si nenechme tento den vzít,“ napsal Babiš na svůj facebookový účet.
„Komunisté se báli Západu a vykreslovali ho proto lidem jako největší zlo a hrozbu, před kterou je třeba společnost ochránit. Všichni víme, že opak byl pravdou. Báli se jen o sebe,“ pokračoval.
Ve svém příspěvku kritizuje ty, „kteří se označují za jediné demokraty a elitu“. Podle Babiše tito lidé používají tytéž metody jako komunisté. „Taky mluví o zlu a hrozbě. Straší. Skutečný důvod ale je, že se taky bojí o svá koryta,“ napsal.
Rakušan na Národní třídě: Ke svobodě patří i to, že se křičí na politiky
„Je určitě potřebné si 17. listopad připomínat a vidíme, že si ho připomínají všichni a užívají si tu svobodu, kterou mohou konzumovat. K té asi patří i to, že se křičí na politiky, kteří zrovna v té chvíli vládnou, a já si prostě myslím, že tohle je to, co ti lidé před těmi pětatřiceti lety vybojovali,“ řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na Národní třídě.
„Obsah toho svátku je stále stejný. Je to svoboda, že ve svobodě se žije lépe. Za svobodu se musí bojovat. Svoboda se musí bránit a musí se bránit proti rezignaci, musí se často bránit proti velké negaci, musí se často bránit proti rádoby lákavým názorům a návodům všech typů populistů,“ dodal.
Dále Rakušan zavzpomínal i na uzavření českých vysokých škol ze 17. listopadu 1939, po kterém byla řada studentů odvezena do koncentračního tábora Sachsenhausen. Mezi nimi byl i Rakušanův dědeček.
Rekonstrukce pochodu 17. listopadu
Podívejte se na rekonstrukci pochodu ze 17. listopadu 1989, který začal studentskou manifestací na Albertově a skončil tvrdým zásahem na Národní třídě. Na události vzpomíná v dokumentu proloženém dobovými záběry StB dnešní redaktor zahraniční sekce Novinek Alex Švamberk.
Ty vole, ti mu dávaj! Rekonstrukce pochodu ze 17. listopadu s dobovými řečmi estébáků
Rakušana na Národní třídě zasypali odpůrci vulgarismy
Na Národní třídu dorazil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Z přítomného davu se od několika jednotlivců ozývá pískot a skandování „hanba“, „drž hubu, lháři“, „vlastizrádce“ či „hovado“.
Ozývají se i hlasy pozitivní, nejsou však tak hlasité. Někteří lidé Rakušanovi potřásli rukou.
„Užíváme si svobodu,“ konstatoval Rakušan. „Můžeme vyjadřovat nespokojenost, žijeme ve svobodném státě,“ dodal.
Hřib: Chceme méně státní buzerace
Na Národní třídě zapálil svíčku i nový předseda Pirátů Zdeněk Hřib. „Chceme se zaměřovat na to, aby státní buzerace bylo méně,“ uvedl pro Novinky. Dále mluvil o novém ekonomickém programu a chystané kandidátce.
„Byl bych rád za dvojciferný výsledek,“ uvedl k volebním průzkumům. Včerejší model Kantaru Pirátům přisoudil sedm procent.
ANO a pak dlouho nic. Do Sněmovny by se dostalo pět uskupení
Na Národní třídu dorazil prezident
K památníku dorazil po deváté hodině prezident Petr Pavel. K památníku položil věnec. Kromě slov podpory se z davu ozýval i pískot a někteří jednotlivci vykřikovali hesla související s prezidentovou minulostí.
„Sedmnáctý listopad není abstraktní symbol, ale připomínka toho, že máme příležitost budovat svou zemi i život podle sebe,“ řekl Pavel na Národní třídě.
Kritizovat umí každý, lepší než křičet na Národní třídě je navrhnout, co zlepšit, a naslouchat si, řekl prezident Pavel na adresu svých odpůrců.
Před prezidentem se u památníku objevili pražský primátor Bohuslav Svoboda, ministr zahraničí Jan Lipavský či nově zvolený předseda Pirátů Zdeněk Hřib.
Začal pietní akt před budovou Hlávkovy koleje
Senátoři si připomínají spolu s dalšími účastníky slavnosti 85. výročí událostí 17. listopadu 1939 před budovou Hlávkovy koleje. Akt začal chorálem Ktož jsú boží bojovníci.
Alena Schillerová: Pro mě je to nejkrásnější svátek
Na Národní třídu okolo půl deváté dorazila také místopředsedkyně hnutí ANO Alena Schillerová. Přítomným novinářům prozradila, že 17. listopad je pro ni nejkrásnější svátek.
Zavzpomínala, jak trávila události sametové revoluce v Tišnově, rozpovídala se o mladé generaci i Havlově knize. Kritizovala současnou vládu Petra Fialy (ODS).
„Znovu se tady objevila blbá nálada. Lidé nepotřebují slyšet, že se mají dobře. Potřebují to cítit, a to i ve svých peněženkách,“ konstatovala někdejší ministryně financí.
Uctění památky obětí střelby na univerzitě
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) uctil v neděli ráno na náměstí Jana Palacha v Praze spolu s dalšími členy horní komory památku obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Loni 21. prosince tam přišlo o život 14 lidí, mezi nimiž byli studenti a pedagogové, 25 lidí bylo zraněno.
Vystrčil položil květinu k pomníku. Doprovodili ho předseda zahraničního výboru Pavel Fischer, předseda školského výboru Jiří Růžička (oba za TOP 09), místopředsedkyně evropského výboru Adéla Šípová (Piráti) či Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Květinu přinesla i rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.
Další pietní akce jsou naplánovány v průběhu celého dne.
Na Národní třídu přichází první lidé
K památníku na Národní třídě v Praze po osmé hodině ráno míří první desítky lidí. Zapalují svíčky, někteří pokládají květiny. Novinky dění přímo u památníku sledují živě s kamerou.
V režim nevěřili už ani komunisté, říká Pánek
Ačkoliv byl listopadový převrat hnán touhou po ideálech svobody a vidinou konce lhaní a strachu, lidé ruku v ruce s tím chtěli i možnost koupit si lepší televizi nebo oblečení. „To ovšem ideály nijak nedegraduje,“ zdůrazňuje v rozhovoru pro Novinky tehdejší studentský vůdce Šimon Pánek, který posléze založil světově uznávanou humanitární organizaci Člověk v tísni. Dnes se podle něj musí postkomunistické státy vypořádat s rostoucím populismem a napětím.
V režim už nevěřili ani komunisté, říká tehdejší studentský vůdce Pánek
Program v Praze začíná
Jako tradičně se centrum Prahy promění během státního svátku v dějiště mnoha akcí. Na Národní třídě se od 10 hodin koná Korzo Národní s bohatým doprovodným programem. Letošní ročník má motto Svoboda nás spojuje. Od časného rána se očekává příchod politiků a dalších významných osobností na Národní třídu.
Během celého dne jsou na programu mimo jiné i pietní akce. V osm hodin ráno proběhne pieta k uctění památky obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy při příležitosti Mezinárodního dne studentstva.
Postranní panel
Reklama
Reklama