Článek
Chystané změny jsou reakcí na prosincovou tragédii na filozofické fakultě v Praze, kde vrah zabil 14 lidí. Uvnitř střílel s tlumiči, z ochozu budovy pak na okolí pálil samonabíjecí puškou.
Změny legislativy jsou úkolem zákonodárců, i prezident, na němž bude, aby je podepsal, nebo případně vetoval, k nim ale chce říct své. „Součástí pracovní skupiny ke zbraňové legislativě jsou zástupci Kanceláře prezidenta republiky, jejichž prostřednictvím tyto své názory prezident republiky formuluje,“ uvedl prezidentův mluvčí Filip Platoš.
Podle Pavla by se zbraňová legislativa měla zpřísnit ve dvou ohledech. Dojít by podle něj mělo k výraznému omezení prodeje „dlouhých zbraní odvozených nebo přímo předělaných z vojenských zbraní, takzvaných útočných pušek“. „Takovéto zbraně stojí v zahraničí za nejhoršími případy masových střeleb s vysokým počtem obětí,“ uvedl Platoš k postojům prezidenta.
Vnitro chce zakázat tlumiče ke krátkým zbraním, argumentuje střelbou na fakultě
Vrah z filozofické fakulty byl na ochozu vyfocen se samonabíjecí puškou AR-10, ze které střílel po okolí. Z dřívějších vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) však bylo možné vyrozumět, že uvnitř budovy střelec touto zbraní nevraždil. „Dlouhá zbraň není k této události přiléhavá,“ uvedl například Rakušan.
Podle prezidenta je nicméně chyba, že jsou takovéto zbraně často v kategorii B, tedy mezi zbraněmi podléhajícími povolení, a jsou tak stejně dostupné jako například pistole.
„Vzhledem k jejich vysoké účinnosti a nebezpečnosti (kombinace velmi silného náboje, dlouhé hlavně, možnosti použití vysoce kapacitních zásobníků a optických zaměřovačů) by měly být dostupné pouze při splnění náročnějších kritérií, než je tomu například u krátkých zbraní,“ tlumočil mluvčí postoj hlavy státu.
Podmínkou by podle Hradu mohlo být třeba psychologické vyšetření, přičemž výjimku by mohli mít členové aktivních záloh, kteří absolvují vyšetření u vojenských lékařů.
Druhým přáním prezidenta je zákaz tlumičů. Podle Hradu nese jejich používání „rizika spojená s hůře identifikovatelnou střelbou, a to i mnohačetnou, jakou byl případ aktivního střelce na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy,“ uvedl Platoš.
Světová architektka i obránce Bachmutu. Pavel vyznamenal 56 osobností, Zeman nedorazil
„Na sněmovní vyšetřovací komisi se ptáme svědků, jak byla v průběhu události na fakultě střelba slyšet. Většina se shoduje, že i když byli o patro níže, slyšet vůbec nebyla,“ řekl dříve k tlumičům poslanec Michal Zuna (TOP 09).
Do jaké míry za to mohl právě tlumič, je ovšem diskutabilní. Vyšetřující policisté uváděli, že čtvrté patro fakulty je stavebně odhlučněné, a také proto nebyla střelba v nižších patrech slyšet.
Přání s tlumiči by se prezidentovi mohlo splnit, zákaz tlumičů je totiž obsažen v jednom z pozměňovacích návrhů ke zbraňové legislativě, který spolunavrhl ministr vnitra Rakušan a poslanec Petr Letocha (STAN). Návrh počítá s tím, že by tlumiče pro krátké zbraně mohly být zakázány od roku 2026.
Zda tento návrh získá podporu Sněmovny, není zatím zcela jasné, pro zákaz tlumičů se ale vedle Rakušana vyjádřila třeba i opoziční poslankyně ANO Helena Válková.
Naopak regulace zmíněných dlouhých zbraní zatím v žádném návrhu zákona obsažena není. „Byl to příspěvek do diskuse. Není to nic, na základě čeho by se teď měla legislativa měnit, byť se to nevylučuje. Na pracovní skupině se to aktivně řeší,“ uvedl poslanec Letocha.