Článek
„Pokud by vláda vydala opatření (podle novely pandemického zákona) ve stejné podobě jako dnes, tak je velká pravděpodobnost, že to soud opět zruší,“ uvedl pro Novinky Dostál.
Vláda by podle něj musela prokázat, že osoby, které vyřadila ze společenského života, představují větší riziko pro šíření nemoci než ti, které nevyřadila. „To ale rozhodně není dáno,“ soudí právník.
Přehledně: Co mění novela pandemického zákona, o kterou se tak bojovalo
„Muselo by být dáno, že omezení neočkovaných má přínos pro šíření pandemie. Tak se to ale v tento moment nejeví. Ze současných dat vyplývá, že u osob očkovaných i neočkovaných může dojít k nákaze,“ poznamenal.
Uvolnění od 9. února
Dostál reagoval na výrok ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09). Nejvyšší správní soud (NSS) ve středu zrušil mimořádné opatření, podle něhož měli neočkovaní zapovězený vstup do stravovacích podniků. Zásah soudu je časově odložen o sedm dní. Válek následně přišel s tvrzením, že by opatření podle novely pandemického zákona obstálo.
„Kdyby dneska (novela) platila, tak toto opatření, které je bezesporu správné, by bylo nenapadnutelné,“ prohlásil Válek ve Sněmovně.
Konec certifikátů: Neočkovaní se můžou vrátit do restaurací i na akce
Normu nakonec – po dvou dnech jednání poznamenaných obstrukcemi SPD – Sněmovna ve středu hlasy vládních poslanců schválila. Nyní ji posoudí Senát.
Dostál k tomu poznamenal, že považuje za nefér, „aby vláda, když prohraje u soudu, měnila pravidla hry“. I přes schválení normy však už kabinet Petra Fialy zřejmě neočkované tímto způsobem omezovat nemíní.
Rozhodl totiž, že ke středě 9. února zruší povinnost prokazovat se certifikátem o očkování nebo o prodělaném covidu-19 pro využívání služeb a vstup na kulturní, sportovní a další akce.
Současně kabinet počítá s tím, že na únorové schůzi Poslanecké sněmovny navrhne zrušení stavu pandemické pohotovosti.