Článek
Třináct mláďat se v zoo narodilo postupně ve druhé polovině května. „Čtyři samice dokonce odchovávají dvojčata,“ sdělila Novinkám zooložka Jitka Vokurková.
Olomoucká zoo chová kozorožce kavkazské od roku 1987. „Celkem se zde od té doby narodilo 166 mláďat a momentálně jsme největším chovatelem tohoto druhu nejen v Evropě, ale i na celém světě,“ uvedla mluvčí zoo Iveta Gronská.
Tento druh žije pouze na Kavkaze na území Gruzie a Ruska o rozloze pouhých 4500 kilometrů čtverečních, a to až ve výškách čtyř tisíc metrů nad mořem.
„Stavy kozorožců kavkazských se v přírodě snižují následkem nelegálního lovu a odhadují se podle posledního sčítání v roce 2019 na 4 000 až 5 000 jedinců,“ konstatovala mluvčí.
Počet kozorožců ve volné přírodě podle ní klesá v důsledku činnosti člověka, který loví trofejní samce, jejichž rohy dosahují délky až 106 cm. Negativně se projevuje také narůstající chov domácích zvířat.
„Ta kozorožcům konkurují při spásání trávy v době, kdy se na určitou část roku odeberou do nižších oblastí. Zároveň se od domácích zvířat mohou nakazit chorobami,“ poznamenala Gronská.
Olomoucká zoo vede z pověření Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií plemennou knihu kozorožců kavkazských.