Hlavní obsah

Okamura se spojil s dalšími stranami, stále ale opakuje, že koalice Spolu je podvod

5:46
5:46

Poslechněte si tento článek

Ačkoliv koalice Spolu je podle předsedy opozičního SPD Tomia Okamury podvod na voliče, jeho spojení se Svobodnými, Trikolórou a hnutím PRO Jindřicha Rajchla tak nevidí. Rozdíl je podle něj v tom, že jeho „koalice“ deklarovala, že bude mít jeden poslanecký klub, zatímco Spolu se tváří jednotně a po volbách si tvoří samostatné tábory, které neprosazují věci jednotně. Legitimní jsou dle politologa Jana Kubáčka obě varianty.

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Předseda SPD Tomio Okamura společně s lídry a předsedy stran Svobodní, Trikolora a PRO oznamuje vznik nové vlastenecké síly.

Článek

Do koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) se už roky opakovaně strefují lídři ANO Andrej Babiš a SPD Tomio Okamura a tvrdí, že koalice je podvod na voliče. Když minulý týden SPD oznámilo, že na podzim do Sněmovny bude kandidovat společně se Svobodnými, Trikolórou a hnutím PRO Jindřicha Rajchla, výroky o koalici se Okamurovy vrátily jako bumerang. Podle něj ale nejde o stejnou věc.

„Rozdíl snad všichni vidí. V souladu se zákonem tady 30 let všechny politické strany dělají zcela správně a jednoduše věc, že na své kandidátní listiny běžně umisťují i nečleny své politické strany. Takže to je přesně ten model, který jsme zvolili,“ sdělil Novinkám Okamura.

„Zato koalice Spolu si zvolila druhý model, dali dohromady slepenec. My neděláme žádný podvod voliče, naopak Spolu ano. Slibovali, že jsou koalice, že budou spolu prosazovat program, a po volbách udělali tři poslanecké kluby a neprosazují tu program společně. Tak jaká koalice? Proto trvám na tom, že jsou podvod,“ vyložil.

A navzdory sloučení několika mnohdy rozdílných subjektů na kandidátku pod taktovkou SPD pak Okamura uvedl další rozdíl: hodlají vytvořit po volbách jeden poslanecký klub. „Podepsali jsme k tomu memoranda,“ doplnil.

Podle politologa Jana Kubáčka ale nelze o „podvodu na voliče“ mluvit v případě Spolu, ale ani v případě SPD, jak občas v posledních dnech taktéž zaznělo.

„Nevidím ani v jednom podvod na voličích. Je to legitimní postup. Je tedy pravdou, že více bych u koalice Spolu ocenil, kdyby měli jednotný klub, protože by to bylo vůči voličům asi férovější. Jsem ale smířlivý vůči oběma, je to standardní, přípustné chování,“ zhodnotil Kubáček.

Propojení stran okolo SPD má ale podle něj jiné úskalí, a to možné tření kvůli osobním ambicím. „Je to bezesporu pragmatický sňatek s jediným cílem, a to získat na stranu Okamury pokud možno co nejvíce podobně uvažujících voličů, vyluxovat protestní scénu, vybrat si pár osobností-solitérů. Na jednu stranu to může být sympatické, ale bude to hodně náročné pro všechny zúčastněné,“ míní Kubáček.

„Jestli je něco spojuje a zároveň rozděluje, pak to, že všichni byli zvyklí sami dláždit cestu svého subjektu, nemuseli se na nikoho ohlížet, a teď se budou muset naučit týmové spolupráci. Například pan Rajchl bude muset brát ohledy na pana Vondráčka (Svobodní), a to bude mnohem náročnější,“ řekl.

Svobodní se dříve od Trikolóry distancovali

Ve snaze dostat se na podzim do Sněmovny se tak opět propojili například Svobodní a Trikolóra. Přitom v roce 2023 se první jmenovaný subjekt omlouval svým voličům za to, že s Trikolórou v roce 2021 spolupracoval a distancoval se od ní kvůli její podpoře Andreje Babiše (ANO) v prezidentských volbách. „Nesouhlasíme ani s mnoha postoji Trikolóry v posledním roce, jejichž rétorika již nepředstavuje pravicovou alternativu,“ napsali Svobodní tehdy.

Novinky se proto obrátily na šéfa Svobodných Libora Vondráčka s otázkou, co se změnilo, že o dva roky později již distanc neplatí.

„Okolo SPD se utvořila parta stran, které mají společné volební priority pro následující roky. V dnešní době obrovských ekonomických i jiných výzev, které má ČR před sebou, by bylo dětinské vracet se k věcem, které se týkají období prezidentských voleb z přelomu roku 2022 a 2023,“reagoval Vondráček.

„Mohou ztratit identitu“

„Kdyby něco takového znamenalo doživotní odmítnutí budoucí spolupráce na věcech, které vidíme společně, nemohli bychom ve finále dělat s nikým nic a rovnou se můžu vzdát myšlenky, že cokoliv z vlastního programu prosadíme, protože přece nebudeme spolupracovat s někým, s kým jsme se v minulosti na něčem jiném neshodli,“ vysvětlil.

Minulost a případné vzájemné animozity si podle Vondráčka všichni zúčastnění vyříkali. Propojení s SPD podle něj dává Svobodným smysl, jelikož v posledních letech ve Sněmovně opoziční hnutí hlasovalo podobně, jako by například v otázce Green Dealu, Ukrajiny, zvyšování daní apod. hlasovali Svobodní.

Kubáček v souvislosti s tímto Vondráčkovým prohlášením však varoval, že to pro něj taky může být konečná. „Svobodní tímto krokem riskují, že jejich samostatná cesta politikou končí a stanou se ideovou frakcí SPD. Když řeknete, že nějaká jiná strana hlasuje, jak byste hlasovali vy, tak si lidé řeknou, že budou volit jinou stranu. Tím prakticky přebírají identitu SPD,“ míní politolog.

Výběr článků

Načítám