Hlavní obsah

Oficiální cesty na Slovensko po nástupu Fica omezili i poslanci ANO

3:41
3:41

Poslechněte si tento článek

Hnutí ANO a SPD sice kritizují vládu za zhoršené vztahy se Slovenskem, od nástupu vlády Roberta Fica (Směr) zemi ale oficiálně nenavštěvují ani oni sami. Ukazuje to výpis uskutečněných cest poslanců za poslední tři roky, který Novinky mají k dispozici. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) přitom zdůraznila, že poslancům do výběru destinací nikdo nezasahuje.

Foto: Petr Horník, Novinky

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Článek

V roce 2024 navštívili poslanci Slovensko jen dvakrát. V květnu se konalo jednání s partnerským školským výborem, na které jeli poslanci Lubomír Brož, Jana Hanzlíková (oba ANO), Jan Lacina (STAN) a Pavel Svoboda (KDU-ČSL), v listopadu zase odjel na pracovní cestu na Slovensko místopředseda ANO a Sněmovny Karel Havlíček. Jinak se žádný z poslanců k našemu východnímu sousedovi oficiálně nevydal.

Vládní strany, které se netají kritikou slovenského kabinetu, v tom však „prsty“ nemají.

„Mohu vás ujistit, že ze strany vedení Poslanecké sněmovny nedochází k žádnému omezování cest poslanců na Slovensko. Vztahy na parlamentní úrovni pokračují standardně - já sama jsem se poměrně nedávno setkala s místopředsedou Slovenské národní rady Peterem Žigou. Jaké cesty si plánují výbory a poslanci, je čistě na nich,“ řekla Novinkám Pekarová Adamová.

Poslanci loni vyjeli na 111 zahraničních cest, další jim zhatila jednání Sněmovny

Domácí

Před Ficem bylo návštěv víc

Před nástupem Fica v říjnu 2023 byly přitom kontakty se Slováky častější. Sama Pekarová Adamová odjela na Slovensko v roce 2023 čtyřikrát, ať už na setkání předsedů parlamentů, nebo na oslavu výročí založení Slovenské republiky. Na další cesty se vydali poslanci Marek Benda (ODS) a Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

V roce 2022 poslanci uskutečnili na Slovensko hned devět cest. Na jednání s partnerským výborem tam dvakrát jeli zástupci výboru pro evropské záležitosti, zemědělského výboru, hospodářského výboru nebo obranného výboru, samostatně se tam vydali ale i poslanci Ondřej Benešík (KDU-ČSL), Pokorná Jermanová nebo Pekarová Adamová.

V roce 2021 byly cesty zákonodárců ovlivněny pandemií koronaviru, uskutečnilo se jich proto jen pár. Na Slovensko se tehdy vydal předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO).

ANO chce vztahy se Slováky zlepšit

Vztahy Česka a Slovenska se po příchodu Fica do vlády zhoršily kvůli rozdílným názorům v zahraniční politice. Zatímco Česko stojí, pokud jde o válku Ruska proti Ukrajině, jasně na straně napadené země, Ficova vláda Ukrajinu kritizuje a vyhrožuje jí, že pro ni v Evropské unii zablokuje finanční pomoc.

Hnutí ANO za zhoršené vazby obviňuje vládu Petra Fialy (ODS) a slibuje, že pokud bude po zářijových volbách do Sněmovny vládnout, vztahy zase zlepší.

Podle místopředsedy ANO Karla Havlíčka nízký počet cest na Slovensko neznamená, že by se spolu politici vzájemně nestýkali. „Zrovna v případě Slovenska není ke vzájemné komunikaci a dobrým vztahům potřeba nákladných oficiálních zahraničních cest. Kdo potřebuje řešit společná témata, komunikuje jistě napřímo,“ řekl Novinkám.

Fiala s Ficem se do sebe pustili. Nemohou se shodnout, zda vzájemný kontakt v Bruselu byl setkání

Domácí

Výběr článků

Načítám