Článek
„Nemůžete žádat odvolání velvyslance. Máte jedinou variantu, prohlásit jej za persona non grata a vyhostit jej. To se dělá v případech, že se dopustí závažného trestného činu nebo koná proti zájmům přijímací země, třeba když provádí špionáž či pašuje drogy,“ sdělil Právu vysoký diplomat s tím, že k tomu došlo u afrického ambasadora.
Podle něj by po takovém kroku udělali totéž i Číňané. A navíc by došlo k přerušení vztahů na úrovni ambasadorů na šest až sedm let.
Právě s návrhem výměny čínského emisara chce na středeční schůzku ústavních činitelů k zahraniční politice přijít šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS), o odvolání mluvil i předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Také premiér a lídr ANO Andrej Babiš se nechal slyšet, že by výměnu podpořil kvůli dřívějším sporům s Čang Ťien-minem.
Podle jiného diplomata přijímací země dokáže dosáhnout výměny velvyslance, ale taková jednání se vedou diskrétně. „Druhé straně se vysvětlí, že její ambasador ztratil důvěru, je izolovaný a nemá informace, a tak si svého emisara vysílající země raději stáhne sama,“ vysvětlil s tím, že v minulosti Česko několikrát vyhostilo diplomaty, ale vždy to proběhlo bez mediálního humbuku.
„To v tomto případě nepřipadá vůbec v úvahu. Možná kdyby šlo o rozvojovou zemi, tak by to šlo ustát, ale Čína je velmoc. Pokud existovala reálná možnost výměny, pak ji Vystrčil se Stanjurou svými veřejnými prohlášeními definitivně zazdili,“ dodal.
Petříček: Můžeme jedině vyhostit
Slova vysokých diplomatů potvrdil Právu i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), který se schůzky také zúčastní. Podle svých slov odmítá vnější zasahování do rozhodovacích procesů, nicméně také upozornil, že Praha má možnost jedině Čang Ťien-mina vyhostit.
„To se využívá skutečně ve výjimečných situacích. Tím se velvyslance nezastávám, jen je třeba si uvědomit, že se jedná o velmi mimořádný krok a vyvolal by reciproční reakci,“ sdělil Právu.
Debaty kolem čínského velvyslance a chování Pekingu rozvířila cesta šéfa Senátu na Tchaj-wan, kterou plánoval zesnulý Jaroslav Kubera (ODS) a o níž přemýšlí i Vystrčil.
Olej do ohně pak přilil dopis z čínské ambasády, který byl doručen na Hrad a který druhého nejvyššího ústavního činitele od cesty zrazoval a nevybíravě upozorňoval na případná odvetná opatření. Dopis se našel v Kuberově pozůstalosti, na reakci Hradu se chce prezidenta Miloše Zemana ptát právě Vystrčil.
Nejvyšší ústavní činitelé, tedy prezident, premiér i šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO), se proti cestě na Tchaj-wan opakovaně vyslovili s tím, že by Čína návštěvu druhého nejvyššího ústavního činitele ČR považovala za diplomatické faux pas a zpochybnění politiky jedné Číny.