Hlavní obsah

Odvolání Michailidu z vedení Pirátů vyvolalo vášně

Výsledek hlasování o odvolání Jany Michailidu z širšího vedení Pirátů vzbudil na sítích spory. Ostatně hlasování bylo těsné. Zapojily se do něj na dvě třetiny z 1200 členů, pro odvolání Michailidu bylo 53 procent, zbytek proti.

Foto: Piráti, Novinky

Pirátka Jana Michailidu

Článek

Odvolání Michailidu z republikového výboru například vítal šéf poslanců Jakub Michálek.„Piráti jasně odmítli totalitní ideologie, jejich zlehčování a propagaci. Naší společnou odpovědností je přijmout nové výzvy, které před nás život staví, s veškerým důmyslem a zkušenostmi moderní doby. A uskutečňovat reálná řešení, aniž bychom podlehli svádění extrémismu,“ napsal na Twitteru.

Slova o odmítnutí totalitních ideologií, jejich zlehčování a propagaci Michailidu nadzvedla „Naštěstí jsme hlasovali o něčem úplně jiném, protože já totalitní ideologie nepropaguju ani nezlehčuju, a většina členů to ví,“ kontrovala.

Na její adresu si přisadil i pražský první náměstek primátora Zdeněk Hřib. „Vnímám to jako odmítnutí zbytečných debat o pravo-levém dělení, které je přežitkem. Jak jinak si vysvětlit, že ‚pravice‘ u nás zvyšuje daně, chce znárodnit ČEZ a naopak Piráti hájí práva živnostníků? Definují nás činy,“ napsal.

Mezi prvními, kteří hlásili na sítích výsledky volby, byla pražská náměstkyně primátora pro životní prostředí Jana Komrsková. „Piráti dali jasně najevo, že si nepřejí, aby je kdokoliv spojoval s komunismem, antikapitalismem nebo anarchokomunismem. Díky!“ uvedla.

„Svazácký a totalitní“

Na to Michailidu opáčila: „Ták, tady kolegyně Komrsková (od minule si prý vykáme) již naznačila, co se stalo. Já pouze doplním podrobnosti: 47 procent proti, 53 procent pro.“

Zastání se dočkala u bývalých členů republikového výboru, například u někdejšího šéfa jeho jednatelů Dalibora Záhory. „Čekal jsem to horší, takže asi: Odpor žije, boj pokračuje!“ napsal.

Dan Leština připojil, že nezná demokratičtějšího člověka než Michailidu. „Byla obří čest v republikovém výboru spolupracovat a 47 procent hlasovalo především proti tomu, aby nám různí Michálci určovali, kam můžeme jít na přednášku a jaké můžeme číst knížky. Jestli je něco svazácký a totalitní…,“ ulevil si.

A zastal se jí i národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (ODS). „Doufal jsem, že se to nestane. Znám tvoje osobní přesvědčení a věřím, že zcela upřímně myslíš to, že je tvůj pohled zcela demokratický a idealistický. Přijde mi podivné řadit tě mezi anarchokomunisty nebo stalinisty. To paní Komrsková dává ránu pod pás,“ uvedl na sítích. Věří, že s Michailidu budou dál spolupracovat na tématech v oblasti závislostí.

K vnitrostranickému hlasování se Piráti odhodlali poté, co Michailidu navštívila Dny antikapitalismu, které pořádala marxisticky orientovaná Nadace Rosy Luxemburgové ve spolupráci s trockistickou Socialistickou solidaritou. Michailidu se po kritice, mj. od šéfa pirátů Ivana Bartoše, bránila, že přednášky se týkaly avantgardního umění v revolučním hnutí a ukrajování lidských práv v současném Polsku a Maďarsku.

Výběr článků

Načítám