Článek
„Odvádíte špinavou práci za pana Babiše. Proč začíná EET v potravinářství a restauracích? Protože tam je jeho byznys,“ uvedla senátorka. I chorvatský ministr financí na návštěvě v Česku prý přiznal, že elektronická evidence tržeb nezajistí vyšší výběr daní, ale zajistí informace, kdo obchoduje s kým a za kolik. Jurečka podle Vrecionové připomíná Josefa Plojhara, člena České strany lidové, který po roce 1945 kolaboroval s KSČ.
„I řada vašich členů je nespokojená s tím, co děláte. Poškozujete i voliče KDU-ČSL. Vy se zastáváte pouze těch velkých, pomáháte velkým firmám, velkým zemědělcům,“ dodala senátorka.
Když EET nebude fungovat, Babiš odstoupí
Jurečka však taková slova odmítl. „EET nechce po podnikateli nic navíc. Dnešní zákon o účetnictví říká, že všechny doklady musí podnikatel tři roky archivovat. Já chci férové transparentní prostředí,“ dodal.
Zda zákon o EET prosadila ve Sněmovně koalice jen díky porušení zákona o jednacím řádu, má posoudit Ústavní soud. Koalice ve Sněmovně schválila pevné hlasování o zákonu na 10. února v 11 hodin, ačkoliv byli do diskuse přihlášeni opoziční poslanci. Jurečka se však domnívá, že koaliční zákonodárci jen podnikli nutný krok k tomu, aby mohla demokraticky ústavní většina prosadit program, za který byla občany zvolena.
Jednací řád každopádně podle místopředsedy lidovců obsahuje chyby. „Když bude opozice chtít, tak za ty čtyři roky neprojedná vláda vůbec nic,“ podotkl Jurečka.
Za funkčnost EET nese odpovědnost Babiš. „Sám ministr financí řekl, že nese osobní odpovědnost, jestli bude EET fungovat. Na jednání koaliční rady řekl, že odstoupí, pokud to nebude fungovat. Pokud si nedělá z úst odpadní stoku, tak by měl naplnit věci, za které je odpovědný,“ dodal ministr.