Hlavní obsah

Odstupte, vyzývali kdysi koaliční politici Babiše. U libereckého hejtmana Půty tak důslední nejsou

6:13
6:13

Poslechněte si tento článek

Politici STAN a Starostů pro Liberecký kraj (SLK) se sešikovali za svým nejpopulárnějším regionálním politikem a jeho soudní kauzu bagatelizují. O odsuzujícím rozsudku mluví jako o absurdním, kostrbatém či lehce bizarním. Jsou to přitom často ti, kteří žádali odchod Andreje Babiše kvůli jeho soudům kvůli dotaci na Čapí hnízdo.

Foto: Petrášek Radek, ČTK

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta u krajského soudu v Liberci.

Článek

„V tuto chvíli určitě Martina Půtu vyzývat k odstoupení nebudu,“ řekl Novinkám předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan. Rozsudek označil za „kostrbatý“, bez jasného verdiktu o Půtově vině či nevině.

K výzvám k odchodu by prý přistoupil ve chvíli, kdyby byl Půta odsouzen pravomocně, což ani po deseti letech není. Liberecký hejtman se hned po vynesení rozsudku odvolal, takže soudní tahanice bude pokračovat.

Hejtman Půta je vinen, dostal podmínku a peněžitý trest

Krimi

Volání po Půtově rezignaci nezaznělo ani na čtvrtečním jednání předsednictva hnutí STAN.

Rakušan ale nemá nad Půtou fakticky téměř žádnou formální moc. Může apelovat, podobně jako jiní Půtovi političtí partneři, liberecký hejtman je ale předsedou autonomního hnutí Starostů pro Liberecký kraj. To sice se STAN spolupracuje, dokonce má svého zástupce v předsednictvu STAN, ale obě hnutí mají vlastní stanovy.

U Starostů pro Liberecký kraj (SLK) je důvodem ke zrušení členství až pravomocné odsouzení.

STAN může Půtovi odebrat jen status „registrovaného příznivce“. Dle stanov k tomu může přistoupit už při trestním stíhání, ale i v případě, že se s trestně stíhaným člověkem „přátelí“. Za roky Půtových soudů se nad tím nikdo nezamýšlel.

Půta pokračuje jako hejtman Libereckého kraje. Zvolili ho už počtvrté

Domácí

„Trestní stíhání může být důvodem pro to, že krajský výbor nebo třeba skupina členů podají návrh na zrušení statutu registrovaného příznivce. V případě Martina Půty tak nikdo neučinil, takže jsme se tím nezabývali,“ řekl Rakušan Novinkám.

Obdobně jako Rakušan se pak k aktuálnímu rozsudku svého politika staví další vrcholní představitelé hnutí STAN nebo SLK. Svorně věří, že kauza jednou skončí a Půta odejde očištěn.

„Detaily věci, kde ho soud shledal vinným, neznám, ale připadá mi to lehce bizarní,“ uvedla místopředsedkyně STAN Michaela Šebelová. „Je to smutný obraz soudního systému. Člověk se má domoci rozsudku v rozumné době, ne po deseti letech,“ řekl Novinkám liberecký poslanec za STAN a místopředseda SLK Jan Berki.

Po případech, jako byl letitý soud s někdejší ministryní obrany Vlastou Parkanovou (TOP09), je ve vyjádřeních zdrženlivý. „Presumpce neviny by měla platit i pro politiky,“ míní. Rozpor mezi výzvami spolustraníků směrem k Babišovi a Půtovi vidí hlavně v tom, že premiér má přece jen jiné nástroje, jak svůj případ ovlivnit, než liberecký hejtman.

Někdejší poslanec STAN z dob, kdy Babiš vládl Strakově akademii, a dnes europoslanec Jan Farský jen odkázal na vyjádření STAN. „Víc nemám co doplnit,“ napsal Novinkám.

Na stránkách Starostů stále visí Farského apel z ledna 2018, ve které reaguje na zprávu OLAF, že Andrej Babiš neoprávněně čerpal dotace z eurofondů. „Pokud však máme na premiéra ČR vyšší nároky, než že není zloděj, například nároky dodržování etiky a morálky - a měli bychom je mít - pak by měl Andrej Babiš okamžitě odstoupit. Už nedělá ostudu jen sám sobě, ale nám všem a dělá z nás úplné blbce,“ píše se v něm. Jan Farský byl vůbec prvním předsedou SLK, s Půtou hnutí v roce 2008 zakládali.

Vlažnější, byť ne útoční jsou pak politici koalice Spolu. Krajská formace Spolu si vzala čas na přemýšlení do příštího týdne, ale prý by nebylo od věci, kdyby liberečtí Starostové přišli s novým jménem hejtmana. Jenže to oni v v tuto chvíli odmítají.

Odsouzení hejtmana Půty rozkolísalo krajskou koalici. Spolu chce jednat, opoziční ANO trvá na odvolání

Domácí

I na celostátní úrovni se začínají ozývat hlasy, že situace je vážná, že by někdo přímo řekl: „Půto, odstup!“, tak to se neděje.

„Martinovi Půtovi žádné rady dávat nebudu. Je jeho rozhodnutí, potažmo SLK a STAN, co odpovídá a co nikoli elementární politické kultuře a osobní odpovědnosti,“ komentoval předseda lidovců Marek Výborný.

Jeho místopředseda je shovívavější, i když ideální řešení vidí jasně. „Je určitě čistší odstoupit, než se situace vyřeší,“ řekl Novinkám Pavel Bělobrádek.

Šéfka TOP09 Markéta Pekarová Adamová do vydání článku neodpověděla. Vedení ODS řešení nechalo na kolezích v kraji. V minulosti na odchod Babiše tlačilo.

Odstupte, rezignujte, nezatěžujte Česko, vyzývá opozice Babiše

Domácí

Případ Martina Půty začal už v roce 2014. Z velké korupční kauzy se stal případ „zprostředkovaného úplatku“ a liberecký hejtman byl ve středu odsouzen k roční podmínce s dvouletou zkušební lhůtou a peněžitému trestu 50 tisíc korun. Soud řekl, že korupcí je i to, že požádal Metrostav, zda nemá práci pro známého. Ten pak měl obdržet plat 30 tisíc korun. Že hejtman sám měl vzít úplatek 800 tisíc korun, soud napodruhé shodil.

Stejně jako vládní politici se ale do schizofrenní pozice dostali i ti opoziční. Byla to právě krajská buňka hnutí ANO, která ihned po rozsudku požadovala Půtovu rezignaci. Na otázku, zda vyzve k odchodu i svého stranického šéfa Andreje Babiše, ale zdejší krajská lídryně Jitka Volfová odvětila, že kauzu Čapí hnízdo a soud s Martinem Půtou nelze srovnávat. „Jednak to nesouviselo s politikou, ale hlavně tam padl dvakrát zprošťující rozsudek,“ hájila Babiše. I Půta byl v minulosti soudy osvobozen, různé soudní instance o něm rozhodovaly opakovaně.

ANO v Libereckém kraji vyzvalo hejtmana Půtu k rezignaci, Starostové za ním stojí

Domácí

Výběr článků

Načítám