Článek
Na odvoz nelegálně navezeného odpadu zpět do země původu, tedy do Německa, čekají v severomoravském Jiříkově. První kamiony s částmi vyřazených letadel či větrných elektráren tam dorazily loni 13. prosince. Na jiných místech se už kýženého odvozu dočkali. Někdy to trvá týdny, jindy měsíce, v nejhorším případě pak celé roky.
Ministr Hladík: Doufám, že Bavoři nebudou jako Poláci a nelegální odpad z Jiříkova si odvezou
Typickým příkladem je Bohumín, kam barely s nebezpečným odpadem navezla organizovaná skupina z Polska již v roce 2019.
„Odpad byl v jednom ze soukromých objektů nedaleko centra města. Prvotní odhady hovořily o sto padesáti tunách, ty zpřesňující naznačily, že by mohlo jít až o 300 tun. Jeho přesnou evidenci znemožňuje špatný přístup do některých částí budovy, kam se kvůli naskladněným paletám prakticky nedá dostat,“ informovala dříve bohumínská radnice.
Letos 10. ledna na facebooku zveřejnila fotky z odvozu tohoto odpadu, který zajistil Moravskoslezský kraj.
„S využitím kamerových záznamů našich strážníků se podařilo státní policii pachatele dopadnout, odpad nám tu ale zůstal. Náš nátlak na kraj i stát zůstával dlouhá léta bez odezvy. Jsme proto rádi, že nové vedení kraje se k problému postavilo s opravdovou vůlí něco změnit a začalo jednat,“ konstatoval místostarosta Bohumína Lumír Macura (SOCDEM).
Bývalý bohumínský autosalon ukrýval nebezpečný odpad z Polska. Po šesti letech začala jeho likvidace
V roce 2019 se odpad dostal také do Starého Města u Frýdku-Místku. „I když to bylo na soukromém pozemku v našem katastru, tak se řešení problému ujal frýdecko-místecký magistrát. K zamoření území naštěstí nedošlo,“ mluví o štěstí v neštěstí starosta Starého Města Jiří Roško (SNK).
Za vznik nebezpečného odpadu ale pokaždé nemůže jen zlý úmysl někoho, kdo se ho chce pokoutným způsobem zbavit. Své o tom vědí například v Ostravě. Povodňová voda tam totiž znehodnotila asi šedesát tun uskladněné zábavní pyrotechniky, jež po vyschnutí mohla začít svévolně vybuchovat.
„Intenzivní přípravy a zajištění bezpečné manipulace s pyrotechnickým materiálem, který byl uskladněn v areálu ostravské firmy Pyro Moravia, probíhaly téměř od poloviny listopadu,“ informuje mluvčí hasičského záchranného útvaru Jana Urbancová.
Pyrotechnika hozená do kontejneru způsobila požár třídicí linky
„K přepravě poškozené pyrotechniky jsme vyčlenili speciální sklápěcí automobily, které pod neustálým dohledem cisternové automobilové stříkačky vyrazily 22. listopadu směrem do bývalého vojenského prostoru Ralsko, kde byl nebezpečný materiál pod dohledem hasičů a pyrotechniků spálen,“ dodává Jana Urbancová.
„Práce pokračují, jejich dokončení očekáváme v průběhu prvního čtvrtletí letošního roku a situaci monitorujeme,“ upřesňuje mluvčí Magistrátu města Ostravy Gabriela Pokorná.
Co se děje na pozemcích a v různých areálech, by podle advokáta, jenž se odpadovým kauzám věnuje, měli mít pod kontrolou hlavně jejich vlastníci.
„Standardně se nejprve zjišťuje původce odpadu a většinou o něm alespoň nějaké důkazy existují. Není to však pravidlem. Občas se stane, že někdo zjistí, že má na svém pozemku odpad, a vůbec netuší, kdo mu ho tam navezl. Pak odstraňování často padne na vlastníka, který ho musí zaplatit,“ vysvětluje právník, jenž si z profesních důvodů nepřeje v článku Novinek vystupovat jmenovitě.