Článek
„Nejvyšší správní soud stanovil poměrně jasný rámec a myslím, že už ministerstvo nemá moc prostoru k tomu, aby se pokusilo předchozí (zamítavé) rozhodnutí zopakovat. Mají samozřejmě plné právo věc zhodnotit, ale musí se pohybovat v rámci toho, co soud řekl,“ sdělil Novinkám advokát David Strupek, který zastupoval jednu z poškozených žen, Vlastu Holubovou. Verdiktu se už bohužel nedožila.
Soud ale jasně řekl, že musí stát, který je za situaci spoluodpovědný, změnit přístup a nelpět na doložení zdravotní dokumentace, když je široce známo, že byla z velké části skartována. Ženy ji nemají jak získat, často už ji nemají ani nemocnice.
Smůla, skartováno, snažilo se ministerstvo zazdít odškodnění za sterilizaci. Soud ho klepl přes prsty
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QN_BA/nGXNZ/nejvyssi-spravni-soud.jpeg?fl=cro,0,0,4000,2250%7Cres,160,,1%7Cwebp,75)
Ministerstvo má podle červencového verdiktu zohlednit i jiné indicie, které dělají nárok „věrohodným“. Přezkoumat musí i případ Vlasty Holubové. Na vyřízení ale čeká celkem 617 žádostí.
Advokát Strupek zastupuje hned několik žen. „Jsou tam i jednotlivci, kterým se to stalo až po změně režimu, případně po roce 2000. Většina případů je ale z období před rokem 1989,“ doplnil.
Mezi poškozenými jsou velmi často romské ženy, které byly v mládí při porodu v nemocnici i nedobrovolně či nevědomky sterilizovány. Odehrávalo se to od roku 1966 až do roku 2010, kdy vypátral Deník N poslední takový případ.
„Jsme zahlceni“
O náhradu ve výši 300 tisíc korun mohou ženy žádat do konce letošního roku. Učinily tak už v 1918 případech. Ministerstvo jich vyřídilo asi 1300, ovšem jen polovině částku přiznalo.
Názor změnilo letos ve třech případech až v reakci na rozhodnutí soudu. Mluvčí resortu Ondřej Jakob uvedl, že stále desítky soudních sporů běží a čekají na jejich výsledek.
Stížnosti se ale množí. Na to, že stát nedodržuje dvouměsíční lhůtu pro vyřízení žádostí, i to, že neuznává jiné důkazy než oficiální dokumentaci.
„Ombudsman do konce srpna 2024 dostal 90 stížností na problémy při vyřizování žádostí o odškodnění za protiprávní sterilizace,“ řekla Novinkám mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv Markéta Bočková s tím, že některé ženy je oslovily opakovaně.
Z devětapadesáti šetření zjistili pochybení resortu v 15 případech, třeba při hodnocení důkazů. „Šlo například o chybějící žádosti o provedení sterilizace, chybějící nebo neúplný informovaný souhlas se zákrokem, případně o zákroku rozhodovala neúplná sterilizační komise co do počtu členů nebo složení. V takových případech mělo ministerstvo odškodnění přiznat, ale neudělalo to,“ upřesnila Bočková.
Na průtahy ombudsman upozornil v dalších 17 případech. Ministerstvo se hájí tím, že s takovým náporem zákonodárci nepočítali a situace se zlepšuje.
„Vzhledem k enormnímu počtu žádostí, mnohdy složitému dohledáváni zdravotnické dokumentace a v mnoha případech i složité komunikaci s žadatelkami, které vyzýváme k doplnění, nelze v řadě případů vyřídit žádosti v 60denní lhůtě. Ale postupně dochází ke zrychlování řízení,“ reagoval na výtky mluvčí Jakob. Jiné zákony podle něj dávají na rozhodnutí půl roku.
Zákon k odškodnění byl přijat v roce 2021. Stát dosud vyplatil 189 milionů korun.
Barbarská praktika z minulosti, vítají politici verdikt o kastraci při změně pohlaví. Lidovci nejásají
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QI_3/ITWG2.jpeg?fl=cro,0,213,4096,2304%7Cres,160,,1%7Cwebp,75)