Článek
"My jsme byli v minulém roce na rekordním čísle z hlediska poskytnutých darů ODS za celou dobu její existence," uvedla Benešová. Na dotaz, zda ODS musela některý problematický příspěvek vrátit, Benešová odpověděla: "V tomto momentě si nevybavuji, že bychom nějaký dar odmítli."
Na dotaz, čím si štědrost sponzorů vysvětluje, když je ODS v opozici, hlavní manažerka řekla: "Možná právě proto."
Většinu dali členové
Benešová si podle svých slov nevybavuje, která firma či osoba poskytla nejvyšší částku, jejíž výše se pohybuje kolem tří miliónů korun. "Skoro každý z nás přispěl. Od členů a příznivců je podstatná část," uvedla Benešová.
Hlavní účetní upřesnila, že nejvyšší částka činila 2,5 miliónu korun a poskytla ji Česká spořitelna.
Pro srovnání v roce 2001 ODS od dárců obdržela 14,7 miliónu, o rok před tím 23,5 miliónu korun. Otázkou je, jak strana s nebývale velkým obnosem naloží. Vzhledem k tomu, že se letos nekonají žádné volby, padne částka zřejmě na nové sídlo strany, které občanští demokraté usilovně hledají v centru Prahy.
Jejich současná centrála v pražské Sněmovní ulici totiž patří Pražskému arcibiskupství a ODS musí platit pronájem. Ten už před lety vyšel na osm miliónů ročně.
Výroční finanční zprávy musí politické strany podle zákona předložit do konce března. Dokument ODS dosud není hotov, podle Benešové na něm ještě pracují auditoři.
Další příjmy strany
Kromě sponzorských darů dostala ODS ještě 130 miliónů korun od státu na svou činnost. Sumu strana získává hlavně podle počtu poslanců, senátorů a krajských zastupitelů.
Stát přispěl ODS na volební náklady více než 116 milióny korun. Částka se vypočítává podle počtu odevzdaných hlasů při volbách do Poslanecké sněmovny.
Na členských příspěvcích občanští demokraté vybrali téměř osm miliónů korun.