Článek
A to i přesto, že volební preference ODS se v posledních měsících stabilizovaly. Někdejší vládní strana má podle nich kolem osmi a devíti procent a v některých průzkumech poráží svého největšího konkurenta na pravici, TOP 09.
Podle předsedy Fialy se úprk členů, který započal po pádu vlády Petra Nečase v roce 2013, zastavil.
„Počítal jsem s každoročním poklesem, ale dynamika se oproti uplynulým letům zmenšila. Noví členové přicházejí ve stovkách, což je pozitivní. Jsem rád, že lidé, kteří chtějí být aktivní, u nás zůstávají. Úbytek členů ale nebagatelizuji,“ řekl Právu Fiala.
Podobně mluví i místopředseda ODS Martin Novotný. „Radost z toho nemám, nepovažuji to však za tragédii. Za podstatné nepovažuji číslo, ale kvalitní členskou základnu. Některé velmi úspěšné strany mají pár tisíců členů, jiné zase pár jednotek,“ uvedl pro Právo Novotný.
Rekord před šesti lety: 34 tisíc členů
Občanská demokratická strana v prosinci uplynulého roku zrušila buňky v Praze 10 a Praze 11, což znamenalo úbytek několika stovek členů.
Nejvíc členů měla ODS v roce 2009, kdy se členskou legitimací mohlo chlubit 34 tisíc členů.
Ztrácí i ostatní
I ostatní politické strany ale postupně ztrácejí svou členskou základnu: KDU-ČSL má letos 27 tisíc členů, o šest tisíc méně než před pěti lety.