Článek
Senátor ODS Tomáš Grulich uvedl, že například z devíti členů komise, která připravovala výběrové řízení, pět podepsalo rezoluci za zrušení ústavu. Prohlášení vedení ústavu i jeho designovaného ředitele Zdeňka Hazdry vedou k obavám, že se chystá rozdělení ÚSTR a s ním doposud propojeného Archivu bezpečnostních složek. "Došlo by tak k zásadnímu narušení samotné existence ÚSTR," dodal Grulich.
Současné vedení ústavu podle něj navíc zanedbává povinnost digitalizovat dokumenty předlistopadových bezpečnostních složek, které jsou uloženy v archivu. Ústav v rozporu se svým edičním plánem nevydal značnou část chystaných publikací, podotkl senátor jménem klubu ODS.
ODS už jednou neuspěla
ODS se pokoušela situaci v ústavu projednat už na březnové schůzi Senátu kvůli tomu, že se vedení ústavu rozhodlo opustit Platformu evropské paměti a svědomí, která sdružuje podobné organizace ze zahraničí.
Ústav tím dal podle senátorů ODS na vědomí, že nehodlá na mezinárodním poli spolupracovat na odhalení zločinů totalitních režimů. Se snahou o projednání ale neuspěla.