Článek
Problémy v dopravě nebyly, řidiči většinou o blokádě věděli a většina jich počkala, až se protestující rozejdou. Kolony se prakticky netvořily, čeští policisté hlásili jen minimální provoz.
Na Dolním Dvořišti se sešlo asi 11 lidí. Z toho dva přijeli Rakušany podpořit z Německa. Silnici zatarasilo asi 200 metrů před rakouskou celnicí žluté nákladní a pět osobních aut. Na obou stranách hranice přesto zůstalo během protestů stát asi 15 kamionů.
Přes Přední Výtoň chtěli v době blokády cestovat hlavně Nizozemci, asi pět automobilů odjelo zpět, protože turisté nechtěli na hranici čekat.
V Českých Velenicích, kde se s transparenty sešlo 12 členů a příznivců Dolnorakouské platformy proti jadernému nebezpečí, blokáda překvapila asi 30 řidičů. "Ťukali si na čelo a pak odjeli na nedaleký hraniční přechod v Halámkách," řekl Karel Janda z cizinecké policie.
Protestující chtějí dosáhnout toho, aby rakouská vláda podala mezinárodní žalobu na Českou republiku kvůli porušování dohod z Melku, nesouhlasí s kolaudací jaderné elektrárny Temelín.
České ministerstvo zahraničí nevnímá blokády jako součást rakouské vládní politiky.
"Pro nás je partner rakouská vláda a blokády nepovažujeme za součást rakouské vládní politiky - vycházíme přitom z prohlášení spolkového kancléře Alfréda Gusenbauera, které učinil během nedávné návštěvy Prahy. Cílem blokád je podle nás účelové znejisťování hornorakouského obyvatelstva. Nesmíme připustit, aby několik traktorů na hranicích narušilo dlouhodobý bezpečnostní dialog a dobré vztahy mezi Rakouskem a Českou republikou," řekla mluvčí ministerstva Zuzana Opletalová.