Článek
Část odvolané rady se dnes sešla a shodla se, že ukončení jejich práce nebylo v pořádku. Chtějí proto využít možnosti, které jim dává právní řád. Bývalý předseda rady Martin Muchka naznačil, že jednou z možností je ústavní stížnost.
V radě ale nevládne shoda. Například Arnošt Wagner odvolání respektuje a kritizuje své kolegy, kteří rozhodnutí politické reprezentace zpochybňují. Podle jeho názoru nelze úterní prohlášení čtyř členů rady brát jako názor celé rady.
Odvolání vysílací rady prosadila minulý týden vládní koalice. Dává ji za vinu především prohranou arbitráž, kvůli níž musí republika zaplatit firmě CME přes deset miliard korun za znehodnocení její investice v televizi Nova.
Arbitráž bude vyšetřovat zvláštní komise
Někdejší členové rady soudí, že postup sněmovny i premiéra, který je odvolal, ohrožuje kontinuitu tohoto správního úřadu i právní jistoty provozovatelů vysílání. Politici jsou přesvědčeni, že postupovali správně.
Muchka také požádá předsedy všech poslaneckých klubů, aby podpořili zřízení parlamentní vyšetřovací komise ve věci arbitráže mezi CME a českým státem. Poslanci pravděpodobně vznik komise podpoří během dubnové schůze; s návrhem již předběžně souhlasily všechny frakce.
Také volba nových členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání by se mohla dostat na program schůze, která začala dnes a potrvá dva až tři týdny.