Článek
„Pan prezident chce se spolkovou kancléřkou hovořit o obdobných tématech jako nedávno s francouzským prezidentem. Brexit a jeho dopady na budoucnost EU, migrační krize a s ní spojený terorismus,“ řekl Právu mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček.
Zatímco Zeman prohlašuje, že přijímání muslimských uprchlíků zvyšuje hrozbu terorismu, Merkelová takové riziko naposledy ve středu na shromáždění CDU odmítla. „Fenomén islamistického terorismu, Islámského státu, není jevem, který k nám přišel s uprchlíky,“ prohlásila s tím, že islám do Německa patří. [celá zpráva]
Snažil bych se ji přesvědčit, aby už konečně přestala být politicky korektní a začala jednat
Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) se domnívá, že tato slova nejsou adekvátní situaci. Odmítl však radit, co kancléřce říci. „Pokud bych kancléřce Merkelové mohl říct něco k její migrační politice, snažil bych se ji přesvědčit, aby už konečně přestala být politicky korektní a začala jednat,“ napsal Právu Babiš.
Merkelová by podle něj měla prosadit uzavření vnější schengenské hranice EU. „Výměnou za miliardy eur by měla prosadit dohled nad řeckou a tureckou schopností zastavit tok uprchlíků. Jinak bude spoluzodpovědná za další budoucnost obyvatel Evropy. Z jejích posledních slov je ale bohužel jisté, že si paní Merkelová vážnost situace v Německu a v dalších státech EU buď nechce přiznat, nebo fakt neuvědomuje. Nevím, co je horší,“ dodal Babiš.
K moderní Evropě a její tradici islám nepatří, radikální islám je hrozba
„Česká vláda musí jasně sdělit a vysvětlit náš postoj k migrační krizi a bezpečnosti a naše očekávání, pokud jde o reformu EU. K moderní Evropě a její tradici islám nepatří, radikální islám je hrozba. Nekontrolované masy uprchlíků bezpečnostní hrozbu představují,“ řekl Právu šéf ODS Petr Fiala.
Podobný názor má i místopředseda lidovců a Sněmovny Jan Bartošek. „Nesouzním s jejím názorem Zvládneme to. Evropa příliv potenciálně dalších miliónů migrantů v horizontu dvou až tří let není schopná kulturně, společensky a bezpečnostně zvládnout. V ekonomické rovině už dnes dochází k preferování migrantů před starousedlíky,“ sdělil Právu.
„Ve výše uvedeném je částečně skryt i vzkaz paní kancléřce s dovětkem! V ČR si stále pamatujeme okupaci v letech 1968 až 1989. Proto teď o perspektivách a bezpečí našich občanů chceme rozhodovat autonomně,“ napsal Bartošek.
Nehodláme špatné politické kroky vlády Spolkové republiky platit za ni
Výroky Merkelové označil lídr ústecké kandidátky za ČSSD Jaroslav Foldyna za scestné. ČR bude podle něj postupovat v souladu se zeměmi V4. „Jsme připraveni se spolupodílet na výstavbě uprchlických táborů v bezpečných zemích. Jsme ochotni léčit děti ze zemí, kde zuří konflikty. Ale nebudeme se podílet na masivním přijímání uprchlíků,“ řekl Právu.
Podle šéfa KSČM Vojtěcha Filipa Merkelová musí pochopit, že Německo nemůže dělat závazky za ostatní státy EU a NATO. „My stojíme o ekonomickou spolupráci, ale nehodláme špatné politické kroky vlády Spolkové republiky platit za ni,“ sdělil Právu.
První přišli za prací Bosňáci, Srbové, Chorvaté, potom Turci. Nyní by se bez nich německý průmysl neobešel
Filip nesouhlasí ani s jejím prohlášením, že uprchlíci s terorismem nesouvisí. „Doba těchto vyjádření už dávno skončila. Tomu už nikdo nemůže uvěřit. Spolupráce mezi civilizacemi světa musí být rovnoprávná, nesmí jedna civilizace ustupovat druhé,“ dodal.
Podle čestného předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga je jen věcí Německa, kolik uprchlíků na své území vezme. Merkelová má podle něj pravdu, že islám už k německé kultuře patří.
„Už v 50. a 60. letech začala migrace muslimů do Německa. První přišli za prací Bosňáci, Srbové, Chorvaté, potom Turci. Nyní by se bez nich německý průmysl neobešel,“ řekl Právu.
Nával uprchlíků do Německa se však Česka podle Schwarzenberga netýká: „My jsme se nechali jen vyhecovat do hysterie kvůli uprchlíkům, ačkoliv žádné nemáme.“