Článek
Horní Lideč se svými třinácti sty obyvateli se dostala do širšího povědomí kvůli výsledkům místního referenda, ve kterém se lidé postavili proti pokračování stavby domova pro seniory v obci. Mnohým lidem vadila i blízkost objektu se základní školou.
Podle vyjádření ministerstva se oba výše zmíněné zákony podle posudku, který hodnotil především respektování výsledků místního referenda, dostaly do ostré kolize. Místní referendum navíc podle ministerstva proběhlo až poté, co stavební firma zahájila stavbu. Následně i odmítla ukončení smlouvy kvůli výsledkům referenda.
Hornolidečská radnice si nechala po výsledcích referenda zpracovat i tři právní analýzy, jak z této patové situace ven, aniž by porušila zákon. Podle nich však obec neměla možnost ukončit projekt, aniž by porušila zákon.
Odborníci kroutí hlavou nad občany Horní Lidče, kteří odmítli domov seniorů
„To by pro nás znamenalo velkou finanční zátěž, a to v podobě sankcí ze strany stavební firmy za nedodržení podmínek smlouvy o dílo. Jednalo by se o desítky milionů korun, které bychom museli hradit z obecního rozpočtu. Pro obec by to byl z pohledu řádného hospodáře problém. Máme chránit obecní majetek a ne jít opačnou cestou, kdy budeme případně platit vysoké pokuty,“ vysvětlil pro Novinky starosta Horní Lidče Josef Tkadlec (KDU-ČSL).
Podle starosty nyní iniciátoři referenda zvažují, zda tento spor řešit soudní cestou. „Zřejmě si ale uvědomují, že už by v tomto případě museli jít proti obci. Už by jejich cílem bylo poškodit obec. Tak nevím, co udělají,“ podotkl starosta.
Iniciátor referenda Stanislav Brhel ČTK řekl, že odpůrci stavby do soudního sporu s největší pravděpodobností nepůjdou. „Při iniciování referenda jsme chtěli, abychom měli možnost se vyjádřit. Do soudních sporů nepůjdeme, nechceme obci působit žádné škody,“ uvedl Brhel.
Obyvatelé Horní Lidče tak už nyní doufají, že se situace v obci uklidní a stavbu přijmou i ti, kteří s ní dříve nesouhlasili. „Jsem rád, že se pokračuje ve stavbě. Bylo to asi i trochu o politice. Ale v každém případě tato šarvátka neudělala obci dobré jméno napříč republikou. Jsem rád, že zvítězil zdravý rozum. A myslím si, že nyní by už místní referendum dopadlo jinak. To původní bylo i nesmyslně emočně vyhrocené,“ sdělil Novinkám Zdeněk z Horního Lidče.
Kauza obec poškodila
Stavba domova pro seniory je nyní ve fázi dokončení základové desky. „Podle počasí se začne stavět nadzemní část. Jsem rád, že už to máme za sebou. Celá kauza obec nesmírně poškodila. A prokázalo se, že obec ve svých postupech neporušila žádný zákon. A bylo by dobré, abychom zákony ctili všichni. A zároveň se pokusili dobré jméno Horní Lidče zase obnovit,“ dodal starosta.
V Horní Lidči v referendu odmítli rozestavěný dům seniorů. Vadí, že je blízko školy
Odpůrci stavby jsou přesvědčeni, že obec měla počkat s podpisem smlouvy s firmou, než budou známé výsledky referenda. Vyčítali vedení obce zejména to, že s lidmi o projektu nekomunikovalo, nekonala se veřejná projednávání nebo že nejdříve odmítlo referendum a musel ho nařídit soud. Kritizovali také podle nich nedostatečnou snahu naplnit výsledky hlasování.
O domov vlastně nešlo, místní to jen chtěli nandat starostovi
V referendu se proti stavbě vyjádřilo přes padesát procent voličů. Příhraniční vesnice na Valašsku se tak stala nechvalně proslulou tím, že místní lidé mezi sebou nechtějí důchodce. Podle místních však byla kauza mnohem komplikovanější.
„Nejde ani tak o samotný domov pro seniory, ale spíše o vymezení se vůči panu starostovi, který podle některých při projektování tak důležité stavby málo komunikoval s veřejností,“ přiblížil postarší muž z Horní Lidče.
Obdobně vnímal kauzu i jeden z církevních hodnostářů v regionu: „Lidé se ptali, jestli bude domov pro seniory ze širokého okolí nebo hlavně odtud nebo jak se bude hradit provoz, aby obec nedoplácela příliš mnoho. A asi jim nebylo dostatečně odpovězeno. Pan starosta přitom dokáže pro vesnici sehnat spoustu peněz a za dobu svého působení v Lidči dokončil mnoho dobrých projektů.“
Do jisté míry i starosta Tkadlec už dříve přiznal, že komunikace navenek není jeho nejsilnější stránkou. „Možná nejsem nejlepší řečník a komunikátor. Vždy jsem chtěl, aby za mě mluvila hlavně moje práce a výsledky. Doba se změnila, dnes už nestačí svolat zastupitelstvo nebo sejít se s občany osobně. Mnohé informace letí po internetu a sociálních sítích, jsou ovšem často neucelené a neověřené. Na druhou stranu trvám na tom, že o stavbě občané věděli dlouho předem,“ uvedl.
Domov bude mít 25 lůžek, hotov by měl být na konci příštího roku. Využívat by jej mohli obyvatelé Horní Lidče a obcí Hornolidečska. Obec dala čtyři miliony korun na projekt, nyní na něj zpětně dostala dotaci. Výstavbu měly pokrýt dotace ve výši 130 milionů korun.