Článek
Nedávno jste v Senátu s kolegy představil činnost Skupiny D. Proč právě tam a proč až nyní, když drony vozíte více než rok?
Bavíme se s politiky napříč politickým spektrem, tedy i s parlamentem. Zaznamenal jsem, že budou do Senátu pozvány i další iniciativy, které se zabývají pomocí napadené Ukrajině.
Podtextem pozvánky byla obrana státu. V jakém smyslu?
Předpokládám, že to souvisí se zaměřením naší neziskovky, která chce nejen pomáhat napadené Ukrajině, ale také se soustředíme na přenesení zkušeností z bojiště do české armády. Ostatně stačí nahlédnout do našich striktně napsaných stanov.
Hned v prvním bodě najdete, že účelem neziskového spolku je podpora výzkumu, vývoje, inovací a vzdělávání ve vojenství, a to ve prospěch armády. Hned v dalším bodě najdete, že vše, co děláme, musí být v souladu s cíli zahraniční, bezpečnostní a obranné politiky Česka a v souladu s jejími zájmy.
Na Ukrajinu poslali 12 tisíc dronů, teď spolek sbírá na plastickou trhavinu
Když se změní cíle zahraniční, bezpečnostní a obranné politiky, znamená to, že pomoc Ukrajině ukončíte?
Když se takto ptáte, tak ano. Ale to se nestane. Česko je pevně ukotvené v euroatlantických strukturách. Bez ohledu na to, kdo například sedí v Bílém domě nebo v křesle českého premiéra.
Součástí vaší skupiny je mimo jiné i šéf armády Řehka. Jsou poznatky z Ukrajiny, od vojáků, kterým drony dodáváte, aplikovatelné v tuzemském prostředí a v armádě?
Určitě jsou. Je potřeba si uvědomit, že drony všech možných kategorií se staly nedílnou součástí moderního bojiště a díky válce na Ukrajině se obrovsky zrychlil vývoj těchto technologií, které se masivně testují na frontě.
Podotýkám, nejde ale jen o drony. Těch technologií je mnohem víc. My jako Skupina D máme možnost být u toho. Záštita generála Řehky, ale i generála Hasaly je tedy logická. Pro nás je to závazek, že nesmíme pochybit a zradit jejich důvěru.
Neměla by armáda využívat spíš vlastní experty než iniciativu soukromé skupiny?
Za prvé, armáda je propojena se soukromým sektorem dlouhou dobu, a to skrze aktivní zálohy. Tvoří je nejen ženy a muži takzvaně s puškou, ale také lidé v nebojových funkcích. Jedná se o odborníky z různých odvětví jako IT, právo, ekonomie, personální management, média, najdete tam špičkové manažery z byznysu nebo vědce. Jsou to lidé, které si armáda nemůže dovolit zaplatit, nicméně má díky aktivním zálohám a vlastenectví a integritě těchto lidí přístup k jejich expertíze.
Za druhé, propojení armády s neziskovým sektorem je přirozené a ve světě běžné. Nejen na Ukrajině, ale například i v Izraeli a v Africe potkáte mnoho neziskových skupin ze zemí NATO, které jsou tvořeny více či méně z bývalých členů speciálních sil armád a jsou na ně navázané. Američané a Britové jsou toho příkladem. Je to logické, jde o bezpečnost.
Skupinu D tvoří lidé s vojenským backgroundem, spolupracujeme s nejzkušenějšími válečnými veterány v Česku. Ale protože jsme civilové, máme například na Ukrajině pohyb de facto bez limitu.
Řehkovo zapojení se opakovaně probíralo ve sněmovním výboru pro obranu. Mluvil jste s ním o tom, že to může poškodit nejen jeho, ale i vás?
Výbor pro obranu je politický orgán. Že by záštita pana generála Řehky mohla poškodit jeho nebo nás jako neziskový spolek, tak o tom jsme fakt nemluvili. A o tom, co se povídá na výboru pro obranu, už vůbec ne.
Generál Řehka je typický správňák, skoupý na pracovní informace, voják, který slouží Česku desítky let. Předmětem našich debat jsou především odborné věci týkající se bezpečnosti, situace na Ukrajině a toho, jak funguje pomoc ze strany Skupiny D. A jistě, známe se dlouho, každý má nějaké radosti i starosti, takže se bavíme i o osobních věcech.
Kritiku lze slýchat také od ministryně obrany Jany Černochové (ODS). Přímo se vyjádřila, že aktivity Skupiny D prověří ministerská inspekce. Jak vnímáte tyto kroky?
Zajímají mě fakta. Nejsem zpravodajec, který mává papíry a vypráví k tomu pohádky, respektive něco o „poznatcích z prostředí“, aby se vyhnul trestní odpovědnosti za lži a pomluvy, které říká. Faktem je, že inspekce ministerstva obrany nemá pravomoc prošetřovat neziskový spolek. Obsah šetření znám z médií a dotčených vojáků je mi líto. Je to jedním slovem trapné.
Dalším faktem je, že z naší strany byla opakovaně nabízena prezentace pravidelného forenzního auditu Skupiny D kontrarozvědce vojenského zpravodajství. A taktéž faktem je, že již na jaře 2024 jim byla nabízena návštěva výrobní haly dodavatele, kde by byli detailně seznámeni s celým procesem nákupu, úpravy a distribuce FPV dronů.
Šéfové tajných služeb naštvali Hrad kritikou sbírky pro Ukrajinu
A ta nabídka nebyla využita?
Přesně tak. Dostali jsme se do situace, že si dopisujeme s vojenským zpravodajstvím, rozumějte s lidmi, se kterými se známe mnoho let, cestou datových schránek. Opět jedním slovem trapné. A podle mého názoru i neprofesionální.
Čím si odmítnutí vysvětlujete?
Jediné vysvětlení, které mne napadá je, že na obranu se teď ze zpravodajství nemůže poslat papír, že u Skupiny D je vše v pořádku. Takže asi morální pokřivenost některých lidí, politika. Ale to je jen fabulace z mé strany.
Naše jediná obrana je chodit za lidmi a dokládat, jak to skutečně je, odpovídat na jejich otázky. A to také děláme. To, co dosud nevyužilo vojenské zpravodajství, využila řada médií, vrcholných politiků, ale také řada našich klíčových donátorů. Ono nakonec zjistíte, že je vlastně dobře se s těmi lidmi potkávat, protože vám to dává příležitost mluvit také o důležitějších věcech, než je jedna neziskovka.
Jan Veverka (48)
- Podplukovník aktivních záloh Armády ČR
- Veterán z misí v Afghánistánu a Mali
- Investor a filantrop. V roce 2011 založil v Curychu malý investiční butik Touzimsky Kapital. Jeho prostřednictvím postupně investoval do společností BigBoard, Kiwi.com, Unigeo, EET pokladen Markeeta (dnes Dotykačka) nebo AR/VR pražské firmy Pocket Virtuality
- Od roku 1997 člen ODS
- Potomek liberecké větve bratranců Veverkových, vynálezců ruchadla
- Spoluzakladatel Skupiny D, projektu Drony Nemesis