Hlavní obsah

Odešel od jehovistů, máma ho za to zavrhla. Teď nabízí pomoc lidem s podobným osudem

Lidé, kteří od dětství vyrůstají v náboženské sektě a pak se rozhodnou ji opustit, potřebují pomoc při hledání nového smyslu života. Pro některé je odchod velmi bolestný. Tvrdí to Jan Dvořák z Ostravy, který si takovou cestou prošel. Rozhodl se spustit podcast a založit organizaci, která má lidem s podobným osudem pomáhat a zároveň šířit osvětu.

Foto: Jana Mac Dvořáková

Jan Dvořák, autor podcastu High on God

Článek

Jednatřicetiletý Jan Dvořák v Ostravě několik let vede Kulturní centrum Provoz, pořádá festivaly, je nakladatelem a sám píše knihy. O tom, že prvních dvacet let svého života prožil mezi jehovisty, vědělo jen jeho blízké okolí. Nyní se o tom dozvědí všichni z podcastu s názvem High On God, jehož první část byla zveřejněna o víkendu.

Od organizace zběhl už před deseti lety, ale nejsou mu lhostejné osudy lidí, kteří prošli podobnou zkušeností jako on. Honzovi nedávno zemřela matka, kterou mnoho let neviděl, protože ho kvůli odchodu od jehovistů zavrhla stejně jako jeho sestru. „Řekla nám, že jsme pro ni mrtví,“ vzpomíná. Pokusy o obnovení vztahu končily neúspěchem.

„Maminka za to nemohla, žila s těžkou psychózou, kterou nikdo v jejím okolí nedokázal rozpoznat. Sama byla obětí systému, nevěděla, jak žít jinak, skálopevně se držela fanatických dogmat, postupně odehnala úplně všechny a umřela utrápená a v izolaci krátce po padesátce, aniž by zjistila, že k jejímu vidění světa existují alternativy,“ říká Jan Dvořák. Podobných smutných osudů je v jeho rodině více. A to po dobu tří generací.

Věřil, že kamarádi brzy zemřou

„Hodně jsem přemýšlel, co mladý člověk, když opouští sektu, potřebuje slyšet, s čím se musí naučit žít,“ říká s tím, že jeho podcast by měl právě těmto lidem otevřít oči. „Když člověk odchází ze sekty, musí pochopit, jak funguje normální společnost, což není snadné. V sektě fungují jiná pravidla, lidé přemýšlejí jinak, smyslem života je šíření náboženství, vše ostatní je podružné. I když jsem studoval gymnázium a byl v kontaktu i s lidmi mimo sektu, nebyl jsem připraven fungovat v normálním světě. Ještě ve dvaceti letech jsem byl přesvědčen, že lidé, kteří nepoznali boží pravdu, brzo zemřou. Že přežijí jen vyvolení,“ přiznává.

Když mladý člověk ztratí kotvu v dosavadní víře, ocitne se podle něj osamocený. „Ztratíte ty nejbližší, které jste do té doby měli, ale poznáváte, že jste dvacet let žili ve lži. Těžko se pak nachází důvěra v něco jiného,“ dodal.

Foto: Jana Mac Dvořáková

Jan Dvořák

Situace dnes již podle Honzy v mnoha rodinách Svědků Jehovových není taková, že po zběhnutí dojde zákonitě k přerušení kontaktů s příbuzným. „Hledají způsoby, jak zastavit úbytek členů, takže došlo ke zmírnění některých doktrín. Ale záleží na jednotlivých rodinách, je to individuální,“ dodal.

Organizace, kterou plánuje založit v souvislosti se svým podcastem, má sdružovat lidi, kteří odešli z různých náboženských společenství plných dogmat. „Chceme spolupracovat s psychology i právníky, rádi bychom využili možnosti sociálních sítí. Oslovíme lidi, kteří sektami prošli, aby se formou blogu podělili o své zkušenosti. Chceme pořádat i setkání těchto lidí. V Česku jsou jich tisíce. Věřím, že zveřejnění jejich příběhů pomůže dalším,“ dodal Dvořák.

V Česku působí desítky sekt. I skrytě

Domácí
Související témata:

Výběr článků

Načítám