Hlavní obsah

Odbory posbíraly 27 tisíc podpisů proti převodu nepedagogů. Podporu chtějí v Senátu

3:50
3:50

Poslechněte si tento článek

Za měsíc a půl nastřádaly školské odbory na 27 tisíc podpisů proti záměru vlády převést financování provozních pracovníků škol na zřizovatele, tedy obce a kraje. Podle odborů je to významný počet pro to, aby vláda „nedomyšlený nápad“, který může mimo jiné vést k nerovnostem mezi školami, přehodnotila.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík na snímku z 22. března 2024

Článek

Zákon o změně financování školy, kdy by si nepedagogické pracovníky, tedy školníky, kuchařky, uklízečky, účetní, hospodářky či správce IT, platily obce ze svých rozpočtů, čeká na závěrečné třetí čtení. Ve středu školský výbor návrh opětovně podpořil. Opozice byla proti.

„Je tu ještě Senát a i pan prezident po jednání s hejtmany se o tom vyjádřil s pochybnostmi,“ řekl po jednání školského výboru šéf školských odborů František Dobšík, který se chystá v nejbližší době také na veřejné slyšení v horní komoře.

Vláda počítá s tím, že kvůli změně financování se navýší obcím a krajům rozpočtové určení daní (RUD). Od září do konce roku by měly samosprávy získat na RUD celkem 11,5 miliardy korun, což je podle ministerstva financí o miliardu více, než by školy dostaly ve stejné době za současnému režimu.

Obce si polepší z daní o šest procent, kraje o 10. Platit si mají školníky a kuchařky

Domácí

Kromě toho by měly obce a kraje zajišťovat i tzv. ostatní neinvestiční výdaje, v jejichž rámci se hradí kupříkladu učebnice, další pomůcky, ale i výlety či další vzdělávání učitelů.

Proti tomu se bouří zejména představitelé profesních organizací, ale celkový návrh odmítají i reprezentace krajů, obcí a zaměstnavatelů.

„Protlačí na sílu“

Obavy se týkají zejména toho, že na platy nepedagogických pracovníků nebudou dostatečné prostředky. Nejasné jsou také prý propočty, podle nichž by obce a kraje měly peníze na nepedagogy dostávat. Zřejmě by se také posílily rozdíly mezi školami, protože některé obce by dostávaly více peněz a některé méně. Stejně tak Asociace krajů kritizuje, že mezi regiony mohou být rozdíly v příjmech z RUD v řádu desítek miliard.

Po boku odborů a představitelů krajů a obcí vystoupila ve středu také stínová ministryně školství Jana Berkovcová (ANO).

„Tento pozměňovací návrh opět projednal školský výbor a byl odsouhlasen a obávám se, že si koalice návrh protlačí na sílu,“ uvedla.

Podle ní nejsou zcela pravdivé proklamace ministra školství Mikuláše Beka (STAN), že do systému vláda na období od září do konce roku dodá více peněz.

Obce a kraje se bouří. Bojí se, že školníky a kuchařky neutáhnou

Domácí

„Není jasné, na kolik nepedagogických pracovníků je to rozpočtováno. Jiná čísla mají odbory, jiná ministerstvo. Navíc se k tomu váže navýšení mezd a celkově je těch otazníků hodně. Také víme, že financování nepedagogů bylo již dříve hluboce podfinancováno a že jejich platy byly dofinancovávány z platů na učitele,“ upozornila Berkovcová.

Podle šéfa školských odborů se jedná o zhruba sto tisíc fyzických zaměstnanců, z nichž asi 60 procent je pod minimální či zaručenou mzdou.

Připomněl, že v příštím roce se má minimální mzda opět navyšovat, což bude požadovat další prostředky navíc. Podle něj se jedná jen o další pokus o konsolidaci veřejných prostředků.

„To není žádné strašení, to je objektivní realita. Ale divíme se, že ta konsolidace je na úkor právě nepedagogických pracovníků,“ dodal Dobšík.

Bekovi na úřadě přistály vařečky za školní kuchařky

Parlamentní volby

Pavel podpořil hejtmany. Nesouhlasí s vládním plánem financování nepedagogů

Domácí

Související články

Výběr článků

Načítám