Článek
O kolik lidí půjde, zatím neví. Spokojeni nejsou po několika jednáních s ministry ani lékaři. K náhledu nové znění zákoníku stále nedostali, ačkoliv má být do Sněmovny odesláno v nejbližších dnech.
„Ozvaly se nám sestry, laboranti v nemocnicích, kteří plánují také k lednu vypovědět další dohodnutou práci přesčas ve zdravotnictví,“ uvedla Žitníková.
Mnozí podle ní slouží na operačních sálech, v laboratořích, na odděleních ARO a v akutní péči.
Ministři předložili návrhy změn. Lékaři však se stažením výpovědí zatím čekají
Ze strany lékařů dosud vypovědělo přesčasové služby asi 6000 lékařů, tedy víc než polovina z těch, kteří přesčasy dosud sloužili. Tvrdí to zástupci České lékařské komory.
Věkový průměr lékařů je podle předsedy Sekce mladých lékařů České lékařské komory Jana Přády kolem 38 let, nejde jen o čerstvě vystudované lékaře.
Prvním krokem k narovnání situace má být podle odborů navýšení základních platů v tarifech a další navýšení počtu lékařů, aby bylo možné rozprostřít služby mezi více lidí a snižovat množství přesčasů na jednoho lékaře.
Za stávajícího stavu podle nich nejde s přesčasy nic dělat. Podle lékařů by bylo potřeba navýšit počty lékařů asi o 4000. Chybí také kolem 3500 sester.
Novela bez komentáře lékařů
Na páteční schůzce s ministry zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09) a práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) si vyslechli lékaři návrhy na řešení krize ve zdravotnictví.
Mimo jiné přislíbili ministři předložit novelu zákoníku práce, která opět sníží dobrovolné přesčasy na 416 hodin za rok, tedy na polovinu současného stavu, a umožní lékařům sloužit v nemocnici až 24 hodin, o což lékaři usilovali.
Znění chtěli ale vidět a posoudit ještě před odesláním do Sněmovny. Dosud ho ale podle Přády neobdrželi.
Část lékařů na Liberecku vypovídá smlouvy kvůli práci přesčas
„Konkrétní znění novely zákoníku práce, které jsme měli do dneška obdržet, jsme stále nedostali,“ uvedl šéf sekce mladých lékařů ČLK. „Nebudeme se schopni k tomu vyjádřit, protože jsme znění neviděli,“ dodal Přáda s tím, že jednání pokračují.
Ministři představili i další možnosti, jak situaci zlepšit. Ministr Válek přislíbil v úhradové vyhlášce vyčlenit na navýšení odměn pro zdravotníky 6,8 miliardy korun. Podle odborů ale číslo nesedí s tím, co je uvedeno v návrhu vyhlášky.
„Navíc tam není žádná garance, že peníze ke zdravotníkům doputují, protože se nebavíme o tom, že by se měly změnit tarifní tabulky,“ namítla Žitníková. Rozdíly v odměňování zaměstnanců v rámci nemocnice jsou podle ní obrovské a ministr na to nedokáže dohlédnout.
Na námitku, že mají nespokojení pracovníci odejít, řekla, že chtějí, aby byla zajištěna péče pro pacienty všude a nezvyšovaly se rozdíly mezi regiony.
Garance navýšení platu za základní pracovní dobu, tedy v tarifech, je pro lékaře i odbory klíčový a nepřekročitelný požadavek. Peníze na to má podle lékařských odborů vzít ministerstvo z finančních rezerv zdravotních pojišťoven.
Ministři také slíbili povinné volno pro lékaře před atestací a přeřazení lékařů po atestaci do vyšší platové třídy, díky čemuž by si měli polepšit o několik tisíc korun hrubého. Podle lékařů jde zatím o sliby bez garance.