Hlavní obsah

Odbory daly vládě klid. Ta se však ke vstřícnému kroku nechystá

Až do evropských voleb má vláda od odborů pokoj, demonstraci svolávat nebudou. Ústupků však zřejmě také nedosáhnou. Ministr práce Marian Jurečka (KDU- ČSL) se nechystá vyslyšet jejich požadavky ani k zákoníku práce, ani k důchodové reformě. Shoduje se s odbory jen v tom, že nepředloží výpověď bez udání důvodu.

Foto: Milan Malíček, Novinky

Zasedání tripartity. Na snímku šéf odborářů Josef Středula a ministr práce Marian Jurečka

Článek

„Zatím jsme od vlády nedostali termín jednání, ale máme slíbeno, že nějaké bude,“ sdělil Novinkám předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Odbory čekají vstřícný krok za to, že odvolali původní demonstraci na 21. května v reakci na atentát na slovenského premiéra Roberta Fica (Směr). Původně chtěli protestovat proti důchodové reformě i zákoníku práce. Místo toho oznámili, že jsou ochotni ještě jednat. Jenže vláda se do schůzky nehrne, podle mluvčí Lucie Ješatkové ještě žádný termín nemá.

Pokud přijdou na jednání s tím, že se nic nezmění, vystavují se dalšímu nebezpečí demonstrací
Josef Středula

Jurečka se navíc nechystá požadavkům odborů vyhovět. „Jsem připraven se setkat s odbory. Ale odbory by si měly ujasnit, co vlastně chtějí. Na jednu stranu tu pan Středula vystupuje s tím, že důchodová reforma není potřeba a důchody se zaplatí z vyšší daně z nemovitostí, ale pak druhý den vykřikuje, že je proti zvýšení daně z nemovitostí,“ rýpnul si Jurečka.

Ženy mají o 2500 Kč nižší důchody než muži

Finance

Kompromis doporučuju, říká Středula

Zákoník práce i důchodová reforma jsou podle Jurečky potřeba. Reforma, která odsouvá hranici pro vstup do důchodu, má podle něj vyvážit fakt, že lidé místo práce déle studují, zákoník práce zase zavádí potřebnou „flexibilitu“ pro trh.

Takový postoj se Středulovi příliš nelíbí. „Doporučoval bych vládě, aby kompromis hledala,“ poznamenal.

Jurečka se s odboráři shodne pouze na odmítnutí zavedení výpovědi bez udání důvodu, kterou chtějí prosadit poslanci ODS a TOP 09. To však podle něj bez jeho souhlasu jako gesčního ministra stejně díky koaliční smlouvě nehrozí.

„Odbory tu vyvolávají protesty a petice k něčemu, co vůbec není na pořadu jednání, vůbec to není v návrhu zákona. Připadá mi to absurdní,“ poznamenal ministr.

Fiala: O výpovědi bez udání důvodu chceme koaliční partnery přesvědčit

Domácí

Jak se odboráři zachovají v případě, že dostanou od vlády košem, nechtěl Středula předjímat. Rychlou náhradní demonstraci však zřejmě nesvolají. „Nezrušili jsme demonstraci, abychom hovořili o demonstracích v budoucnosti. Zrušili jsme demonstraci, abychom dali prostor pro jednání,“ poznamenal pro Novinky.

Platí, že odbory nesouhlasí s důchodovou reformou, kterou projednávají poslanci ve Sněmovně. Vadí jim i navrhovaný zákoník práce, který počítá se zkracováním výpovědní doby a s prodlužováním zkušební doby nebo s rušením zaručených mezd.

„Pokud přijdou zástupci vlády na jednání s tím, že nic nezmění, tak se vystavují dalšímu nebezpečí demonstrací,“ podotkl Středula.

Předseda odborového svazu KOVO Roman Ďurčo míní, že do evropských voleb žádnou akci svolávat zřejmě nebudou. „Ale my ze svých témat určitě neustoupíme. Prodlužování věku odchodu do důchodu je pro nás nepřijatelné. To je tak silné téma, že pokud se v tomto nenajde společná řeč, tak další protesty mohou přijít. Měl by v tom být společenský konsenzus. Vláda by měla vzít v potaz, že většina lidí to nechce,“ dodal.

Poslední jednání vlády s odbory skončilo předčasně poté, co zástupci ČMKOS odešli z jednání dřív. Vadilo jim, že se jim premiér Petr Fiala (ODS) nechtěl omluvit za svého kolegu Pavla Drobila, který odboráře nazval nepřítelem.

Jste mimo realitu, pustil se do vlády Babiš. Poslanci řeší důchody

Domácí

Související články

Výběr článků

Načítám