Článek
„Chtěli jsme upozornit, že by se na to nemělo zapomenout. Musí se to dodiskutovat a dotáhnout do konce. Je to jedna z cest, jak zvýšit dostupnost vakcín pro lidi,“ řekl Novinkám předseda Národního institutu pro zvládání pandemie (NIZP) a vakcinolog Roman Chlíbek.
Poradní skupina ministra zdravotnictví (NIZP), která mimo jiné řeší epidemiologická rizika v Česku, řešila očkování v lékárnách znovu před týdnem. Zabývala se také očkováním proti žloutence typu A, která se nyní Českem šíří.
Chlíbek připomněl, že za covidu, byť šlo o krizovou situaci, tato strategie na lidi fungovala a zájem se zvedl. Vakcinologové věří, že by to mohlo pomoci hlavně u chřipky. Proočkovanost proti ní je u nás velmi nízká, jde zhruba o osm procent obyvatel. Mezi staršími 65 let je to asi pětina populace.
„Musí to mít samozřejmě pravidla a návaznost. Bavíme se v současnosti o chřipce a covidu u dospělých, protože u dětí je to komplikovanější. Pokud řekneme, že může lékárník očkovat, tak to musí být nastaveno tak, aby mohl i každý doktor očkovat. V současnosti totiž všichni nemohou,“ zdůraznil Chlíbek.
Očkovat proti infekčním nemocem nemůže řada specialistů v nemocnicích ani v soukromých ordinacích, kupříkladu neurologové, chirurgové, revmatologové. Aplikovat vakcínu naopak mohou třeba praktičtí lékaři pro dospělé i pro děti, infektologové, v případě zvýšeného rizika tuberkulózy u dětí i pneumoftizeologové či gynekologové v případě prevence HPV.
Anketa
Před devíti lety bylo v Evropě osm zemí, kde bylo povoleno očkovat zájemce v lékárnách, v roce 2022 stoupl jejich počet na 19 a loni bylo takových států už 25. Uvádí to Mezinárodní farmaceutická federace. Celosvětově je takových zemí aktuálně 57.
V Česku se už v minulosti připravoval pilotní projekt, který by model otestoval. Ale skončil dřív než začal. „Narazili na tak hrozné papírování, že to nešlo v českých podmínkách udělat,“ postěžoval si viceprezident České lékárnické komory Martin Kopecký.
Všeobecní lékaři proti
Praktičtí lékaři jsou ostře proti. Předseda jejich sdružení Petr Šonka dlouhodobě upozorňuje na to, že personál v lékárnách není vyškolený ani na tuto práci, ani na zvládnutí případných nežádoucích reakcí. Síť ordinací pro zájemce o očkování je podle něj dostatečná.
Stejný postoj zaujímá i ministerstvo zdravotnictví, které by přitom mohlo legislativní úpravu připravit. I když tvrdí, že se diskusi nebrání, samo ji neprosazuje.
„V současné chvíli žádnou konkrétní změnu nepřipravujeme. Je nutné zmínit, že očkování obecně mohou doprovázet alergické a další reakce, což by musely lékárny reflektovat. S tímto faktem bychom do případné diskuse vstupovali,“ konstatuje mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.
Obecně podle něj ale není problém pacienty v lékárně očkovat. „Pokud provozovatel lékárny má pro tyto účely k dispozici kompetentního zdravotnického pracovníka, tedy lékaře, a má vybavení, které zaručuje bezpečnou aplikaci očkovací látky,“ doplnil.
Už dříve se proti očkování v lékárnách vymezili zástupci SPD, podpořili to naopak někteří zástupci ODS či STAN a za určitých podmínek i KDU-ČSL.