Článek
"V první vlně očkování, začátkem listopadu budou očkováni chroničtí pacienti a zdravotníci. Ve druhé vlně zhruba začátkem prosince pak zbylí občané těchto kategorií a dále pracovníci nezbytné infrastruktury,“ uvedla Hellerová. Všichni budou mít vakcínu zdarma. Pro letošek vláda vyčlenila na vakcinaci 192 miliónů a pro příští rok 292 miliónů korun.
Vakcínu proti prasečí chřipce by v ČR mělo dostat: |
---|
- 250 000 pacientů s chronickým onemocněním, zejména dýchacích cest a plic |
- 160 000 zdravotníků |
- 90 000 nezbytných pracovníků veřejné služby, což jsou zejména pracovníci energetiky, vodního hospodářství, dopravy, informatiky a spojů a další |
Praktičtí lékaři budou zvát rizikové občany
Očkovat budou praktičtí lékaři, kteří dostanou seznamy vytipovaných chronických nemocných od zdravotních pojišťoven. Zkontrolují je a pak pacienty vyzvou na očkování. Pokud některý z pacientů s chronickým onemocněním nebude na seznam zařazen, ale přesto si bude myslet, že tam patří, ohlásí se svému praktickému lékaři.
Mezi pacienty rizikových skupin s chronickým onemocněním patří: |
---|
Pacienti s onemocněním dýchacích cest a plic, například chronickou bronchitidou, plicní fibrózou, chronickou obstrukční plicní nemocí ve 3. a 4. stádiu, astmatem a další |
Pacienti s onemocněním srdce, pacienti s kardiostimulátory, nemocní po implantaci umělých chlopní |
Těhotné ženy s rizikovým těhotenstvím ve 2. a 3. trisemestru. |
Zdravotníky a pracovníky infrastruktury budou očkovat očkovací centra v jednotlivých krajích. Kde budou, se nyní upřesňuje. Všechny seznamy lidí k očkování a místa, kde se budou očkovat, budou přesně známa do konce října.
V ČR je 296 případů prasečí chřipky
Hlavní hygienik republiky Michael Vít včera Právu řekl, že ČR již registrovala 296 případů nakažení prasečí chřipkou, aniž by kdo z postižených zemřel. "V EU je to 54 700 a z toho 174 lidí zemřelo. V celém světě se již prasečí chřipkou nakazilo 320 tisíc lidí a čtyři tisíce zemřely,“ řekl Vít.
Pomůže i vakcína proti sezónní chřipce
V ČR se již očkuje i proti sezónní chřipce. Vakcínu zájemci obdrží u svého praktického lékaře a pokud ji nemá, na předpis si ji pacient zakoupí v lékárně a po návratu k lékaři mu bude aplikována. Vakcína i s píchnutím injekce stojí přibližně kolem 300 až 350 korun.
Některé zdravotní pojišťovny na vakcínu přispívají, a proto je třeba se předem informovat, zda a v jaké výši.
Hygienici v příštích měsících očekávají souběh sezónní a prasečí chřipky. Předpokládají, že vakcína proti sezónní chřipce může v případě nakažení prasečí chřipkou zmírnit její průběh. Vakcína proti prasečí chřipce totiž běžně nebude k dostání a zájemci se tedy o své vůli nemohou nechat dát očkovat.