Článek
Oplůtky podle předchozích zkušeností dokonale ochrání vzácný biotop unikátní arkto-alpínskou tundru do začátku zimy, kdy z vrcholu zmizí.
Sněžku původně ohraničovaly matné zrezivělé řetězy zavěšené na zašlých dřevěných sloupcích. Překročit nebo podlézt jednoduchou překážku bylo ale snadné i pro dítě.
Proto byly použity oplůtky, které však měly letos nahradit nerezové sloupky s dvojicí řetězů, jež přišly na 22 milionů korun.
Nové, jasně viditelné řetězy a sloupky ale nepřinesly očekávaný efekt. Turisty záře lesklých překážek nezastavila. Lidé řetězy dál podlézali a nevratně devastovali přísně chráněnou přírodu.
„Původní předpoklad byl, že dva na dálku viditelné řetězy a jasně zářivé sloupky turisty zastaví. Zkušenosti z posledních měsíců, kdy evidujeme spoustu přestupků, to ale nepotvrdily. Nezbylo proto než opět přistoupit k oplůtkům, s nimiž se nadále příliš nepočítalo,“ podotkl mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.
Vrchol Sněžky, kde se leckdy za jediný den otočí až deset tisíc lidí, patří k turisticky nejzatíženějším místům Krkonoš.
Účinnost oplůtků je oproti lépe vypadajícím nerezovým řetězům a sloupkům takřka stoprocentní. Ochranáři přesto letos plánují zintenzivnit na Sněžce dohled nad davy turistů. Pomoci ochranářům ohlídat vrchol Sněžky mají policisté.
Ohradníky pro dobytek s celkovou délkou půl kilometru a vysokých jeden metr natáhli čeští a polští ochránci přírody také podél cesty na vrchol v Obřím sedle a kolem Slezského domu na úpatí nejvyšší české hory.
Samotný vrchol Sněžky ohraničuje šestisetmetrový mobilní plot. Turisté mají na vrcholu vyhrazený prostor o velikosti zhruba poloviny fotbalového hřiště. „Nevypadá to nijak esteticky, ale asi je to potřeba,“ okomentovali ochranářský počin někteří turisté.