Hlavní obsah

Obyvatelé domů z H-Systemu doplatili dluh za bydlení

Stavební bytové družstvo Svatopluk zastupující obyvatele 60 bytů v osmi domech v Horoměřicích u Prahy už doplatilo soudem určenou dlužnou částku za využívání nemovitostí, které patřily do konkurzní podstaty zkrachovalé společnosti H-System. Podle rozsudku obyvatelé žili v těchto bytech v letech 2019 až 2021 bez jakéhokoli právního nároku. I s úroky se dlužná částka vyšplhala až na 24 milionů korun.

Foto: Petr Janiš, Právo

Domy v Horoměřicích po H-Systemu

Článek

V částce je započteno jak soudem určené pomyslné nájemné ve výši 18,3 milionu za roky 2019 až 2021, tak úroky z prodlení a rovněž náklady na soudní řízení vypočítané konkurzním správcem H-Systemu Josefem Monsportem na půl milionu.

Takřka totožnou sumu přitom bytové družstvo uhradilo už předloni i za roky 2016 až 2018. Celkem tedy muselo bytové družstvo za dřívější nezákonné využívání bytů zaplatit cca 48 milionů korun, což znamená, že na každou z šedesáti domácností vychází v průměru 800 tisíc korun. Další statisíce až miliony jejich obyvatelé už dříve vynaložili do dostavby samotných domů v Horoměřicích a nakonec do odkoupení „svých“ bytů od konkurzního správce.

O tom, že musejí peníze za používání tamních bytů i v letech 2019 až 2021 uhradit, rozhodl pravomocně letos v srpnu Krajský soud v Praze. Podle jeho závěrů šlo ze strany SBD Svatopluk „o bezdůvodné obohacení“. Žalované družstvo a jeho členové, tedy i obyvatelé domů, měli povinnost smazat dluh do tří měsíců od právní moci rozsudku. To se nyní stalo.

Obyvatelé domů z H-Systemu musejí zaplatit dalších 18,5 milionu za využívání bytů

Domácí

„Museli jsme to už zaplatit, protože tam byl pravomocný rozsudek. Ještě to je na Ústavním soudu, kam jsme podali stížnost, protože s tím rozhodnutím nesouhlasíme,“ řekl v pondělí Novinkám předseda bytového družstva Martin Junek, který už dříve označil rozsudky o povinnosti uhradit nájemné za skandální.

Jeho slova o uhrazení dlužné částky potvrdila v úterý i zástupkyně konkurzního správce Jana Mrázová. „Začátkem listopadu to zaplatili na víckrát. Poslali zvlášť jistinu ve výši 18,3 milionu, pak úroky z prodlení a také náklady řízení. Celkem šlo zhruba o 24 milionů korun,“ upřesnila Mrázová.

Dodala, že nyní už vede konkurzní správce s bytovým družstvem poslední „drobný“ spor o nájem ve výši cca 700 tisíc korun za tři byty, které podle Mrázové družstvo předalo zpět konkurznímu správci až v rámci exekuce.

Už dříve upřesnila, že drtivá většina obyvatel bytů v Horoměřicích už si je nakonec sama z konkurzní podstaty přednostně vykoupila, a to v roce 2021. Proto žaloba konkurzního správce směřovala pouze právě jen do daného roku 2021. Celkem si původní nájemníci pořídili 55 z celkových 60 bytů, u zbylých pěti členové Svatopluku o jejich nákup neměli zájem a vrátili je, tři z nich přes zmíněného exekutora.

Dostavěli domy, které nebyly jejich

Společnost H-System uzavřela po založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu celkem až o miliardu korun.

Členové družstva Svatopluk si pak ale byty a domy na vlastní náklady dostavěli, ovšem bez souhlasu konkurzního soudu. Soudy poté určily, že nemovitosti nadále patří do konkurzní podstaty H-Systemu, tedy že je nevlastní jejich obyvatelé. Ti navíc neměli s konkurzním správcem na byty ani nájemní smlouvu.

Proto Monsport podal na družstvo Svatopluk a jeho členy postupně dvě úspěšné žaloby za tzv. „bezdůvodné obohacení“, v nichž požadoval úhradu peněz za využívání 60 bytů „bez jakéhokoli právního titulu“ po řadu let.

V prvním sporu týkajícím se let 2016 až 2018 šlo o 18,26 milionu korun plus úroky z prodlení, což činilo podle úterního vyjádření Mrázové přibližně stejně jako nynějších 24 milionů za druhou žalobu. U soudu tehdy Monsport uspěl už předloni v říjnu.

Policie prověřuje oznámení o tunelování bytového družstva Svatopluk z kauzy H-System

Krimi

Výběr článků

Načítám