Článek
V částce je započteno jak soudem určené pomyslné nájemné ve výši 18,3 milionu za roky 2019 až 2021, tak úroky z prodlení a rovněž náklady na soudní řízení vypočítané konkurzním správcem H-Systemu Josefem Monsportem na půl milionu.
Takřka totožnou sumu přitom bytové družstvo uhradilo už předloni i za roky 2016 až 2018. Celkem tedy muselo bytové družstvo za dřívější nezákonné využívání bytů zaplatit cca 48 milionů korun, což znamená, že na každou z šedesáti domácností vychází v průměru 800 tisíc korun. Další statisíce až miliony jejich obyvatelé už dříve vynaložili do dostavby samotných domů v Horoměřicích a nakonec do odkoupení „svých“ bytů od konkurzního správce.
O tom, že musejí peníze za používání tamních bytů i v letech 2019 až 2021 uhradit, rozhodl pravomocně letos v srpnu Krajský soud v Praze. Podle jeho závěrů šlo ze strany SBD Svatopluk „o bezdůvodné obohacení“. Žalované družstvo a jeho členové, tedy i obyvatelé domů, měli povinnost smazat dluh do tří měsíců od právní moci rozsudku. To se nyní stalo.
Obyvatelé domů z H-Systemu musejí zaplatit dalších 18,5 milionu za využívání bytů
„Museli jsme to už zaplatit, protože tam byl pravomocný rozsudek. Ještě to je na Ústavním soudu, kam jsme podali stížnost, protože s tím rozhodnutím nesouhlasíme,“ řekl v pondělí Novinkám předseda bytového družstva Martin Junek, který už dříve označil rozsudky o povinnosti uhradit nájemné za skandální.
Jeho slova o uhrazení dlužné částky potvrdila v úterý i zástupkyně konkurzního správce Jana Mrázová. „Začátkem listopadu to zaplatili na víckrát. Poslali zvlášť jistinu ve výši 18,3 milionu, pak úroky z prodlení a také náklady řízení. Celkem šlo zhruba o 24 milionů korun,“ upřesnila Mrázová.
Dodala, že nyní už vede konkurzní správce s bytovým družstvem poslední „drobný“ spor o nájem ve výši cca 700 tisíc korun za tři byty, které podle Mrázové družstvo předalo zpět konkurznímu správci až v rámci exekuce.
Už dříve upřesnila, že drtivá většina obyvatel bytů v Horoměřicích už si je nakonec sama z konkurzní podstaty přednostně vykoupila, a to v roce 2021. Proto žaloba konkurzního správce směřovala pouze právě jen do daného roku 2021. Celkem si původní nájemníci pořídili 55 z celkových 60 bytů, u zbylých pěti členové Svatopluku o jejich nákup neměli zájem a vrátili je, tři z nich přes zmíněného exekutora.
Dostavěli domy, které nebyly jejich
Společnost H-System uzavřela po založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu celkem až o miliardu korun.
Členové družstva Svatopluk si pak ale byty a domy na vlastní náklady dostavěli, ovšem bez souhlasu konkurzního soudu. Soudy poté určily, že nemovitosti nadále patří do konkurzní podstaty H-Systemu, tedy že je nevlastní jejich obyvatelé. Ti navíc neměli s konkurzním správcem na byty ani nájemní smlouvu.
Proto Monsport podal na družstvo Svatopluk a jeho členy postupně dvě úspěšné žaloby za tzv. „bezdůvodné obohacení“, v nichž požadoval úhradu peněz za využívání 60 bytů „bez jakéhokoli právního titulu“ po řadu let.
V prvním sporu týkajícím se let 2016 až 2018 šlo o 18,26 milionu korun plus úroky z prodlení, což činilo podle úterního vyjádření Mrázové přibližně stejně jako nynějších 24 milionů za druhou žalobu. U soudu tehdy Monsport uspěl už předloni v říjnu.