Článek
Hlubuček věznici opustil krátce před šestou hodinou odpoledne. Ve vazbě strávil více než dva měsíce. Je stíhán za účast na organizované zločinecké skupině a přijetí úplatku.
Po svém propuštění se Hlubuček před bránou věznice odmítl vyjádřit. Novinkám následně napsal, že hodlá prokázat svou nevinu.
„K celé záležitosti se z důvodu probíhajícího vyšetřování zatím nebudu vyjadřovat a na jakékoliv dotazy ze strany médií do ukončení vyšetřování nebudu reflektovat. Jsem přesvědčen, že se mi podaří prokázat svoji nevinu,“ napsal redakci Hlubuček.
Zároveň dodal, že nevylučuje účast na jednání pražského zastupitelstva, které je naplánováno na příští čtvrtek.
Podle informací Novinek složil kauci. Je pravděpodobné, že musel odevzdat cestovní pas.
Hlubuček je nyní oficiálně bez majetku, všechny nemovitosti převedl na svého partnera, který jej v úterý v Litoměřicích vyzvedával. Ten podle dřívějších informací iRozhlasu nemovitosti po policejní razii u Hlubučka prodal.
Novinky se během dne pokusily kontaktovat Hlubučkova právního zástupce Lukáše Trojana, avšak telefon nebral. Dozorující státní zástupce Adam Borgula z Vrchního státního zastupitelství v Praze věc nechtěl komentovat.
Už v pondělí měl Hlubučkovo setrvání ve vazbě řešit soud, jednání bylo nicméně odročeno.
Podle informací redakce z důvěryhodného justičního zdroje se v posledních dnech zintenzivnila jednání mezi Hlubučkovým obhájcem a dozorujícím státním zástupcem kauzy Dozimetr Adamem Borgulou kvůli možnému propuštění bývalého náměstka pražského primátora z vazby.
„Jde o odpadnutí důvodů koluzní vazby a případné nahrazení nějakou zárukou, ať už kaucí, odevzdáním pasu, pravidelnými návštěvami probačního úředníka apod. Padl určitý návrh, na který buďto obhajoba přistoupí, anebo ne,“ řekl redakci zdroj.
Ačkoliv do vazby Hlubučka a další obviněné poslal Obvodní soud pro Prahu 9, tak podle mluvčí Barbory Chlostové o propuštění rozhodovat nemusí, jelikož v případě záruk může propuštění nařídit sám dozorující žalobce.
Augustín už na svobodě
Kvůli pominutí vazebních důvodů, tedy možnosti ovlivňovat nevyslechnuté svědky, se už v pondělí dostal na svobodu někdejší ekonomický ředitel DPP Matej Augustín, upozornily Seznam Zprávy.
Kauzu Dozimetr odstartoval v polovině června rozsáhlý policejní zásah, obviněno následně bylo třináct lidí, z čehož pět skončilo ve vazbě kvůli možnému útěku nebo ovlivňování nevyslechnutých svědků.
Za mřížemi dočasně skončila podle policie údajná hlava organizované zločinecké skupiny, zlínský lobbista Michal Redl, ale také exnáměstek primátora Prahy Hlubuček, někdejší ekonomický ředitel pražského dopravního podniku (DPP) Matej Augustín a podnikatelé Zakária Nemrah a Pavel Kos.
Všichni vazebně stíhaní si v minulosti proti vazbě podali stížnost, pražský městský soud je však všechny zamítl. Výjimkou byla stížnost Nemraha, který ji vzal zpět a soud tak o ní vůbec nerozhodoval.
Policista prověřoval podezřelá auta, která měla sledovat Hlubučkův gang
Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu obviněným kladou za vinu účast na organizované zločinecké skupině, podplácení a braní úplatků.
V případě Redla jde navíc o držení drog. Skupina měla podle policie systematicky obsazovat klíčové pozice v DPP tak, aby mohla ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat peněžní prostředky ve svůj prospěch.
Kauza měla kromě dopadů na pražskou politiku vliv i na tu celostátní. Kvůli stykům s obviněným lobbistou Redlem, který má roky omezenou svéprávnost, a tedy není způsobilý podnikat, rezignoval po vypuknutí kauzy na svůj post ministr školství Petr Gazdík (STAN).
Tvrdé kritice a výzvám k rezignaci čelí také vicepremiér, ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan, protože jmenoval do funkce ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Mlejnka, který s Redlem roky obchodoval, tykali si a setkávali se.