Článek
„Ano, je potřeba odblokovat situaci a hledat jednotu. Vyzval jsem ostatní, aby udělali to samé. Udělal to teď Lubomír Zaorálek,” potvrdil Novinkám krátce po půl páté odstoupení z vyjednávacího týmu Chovanec.
Právě místopředseda strany a plzeňský hejtman Milan Chovanec byl přitom v neděli jedním z dvaceti členů předsednictva, kteří odvolali Sobotku z vyjednávacího týmu o vládě a vyzvali ho k rezignaci na post šéfa strany. Zaorálek naopak patří k Sobotkovým spojencům.
Necelou hodinu po Chovancově oznámení se ukázalo, že tým v původním složení už neexistuje.
Po Chovancovi a Zaorálkovi z něj odešli i Michal Hašek s Jeronýmem Tejcem. Nový tým bude ustaven ve čtvrtek na jednání nejužšího vedení ČSSD, politického grémia. Očekává se, že rozhodnutí povede k tomu, že tým opět povede Sobotka.
Hašek s Tejcem odůvodnili svůj krok tím, že chtějí uklidnit situaci a napomoci k dohodě o vládě ČSSD.
Šéfem klubu Tejc
Kompromisem se nakonec zdá být i volba předsedy poslaneckého klubu ČSSD. Po necelých čtyřech hodinách jednání jím byl znovu zvolen Haškův spojenec Jeroným Tejc. V druhém kole volby získal 30 hlasů, jeho protikandidát, středočeský poslanec Jan Hamáček, 16 hlasů.
Za Bohuslava Sobotku se zároveň výrazně postavil senátorský klub ČSSD. Na svém úterním zasedání přijal usnesení, ve kterém „vyjádřil v současné složité vnitrostranické situaci jednoznačnou podporu předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi”. Pro vyjádření plné podpory hlasovalo 31 členů klubu ČSSD, tři členové se zdrželi.
Velmi jasně se po bok svého stranického šéfa postavil předseda Senátu Milan Štěch. Ten řekl, že se nehodlá smířit s pokusem o odstranění Bohuslava Sobotky z čela ČSSD. Strana by se podle Štěcha naopak měla zbavit těch, kteří ono „zákeřné jednání” připravili. [celá zpráva]
Výsledky jednání poslaneckého klubu ČSSD naznačují, který ze dvou táborů získává ve straně navrch. Zda Sobotka, nebo lidé, kteří se ho snažili v neděli na jednání předsednictva odstranit z vedení.
Ty, kteří se v neděli snažili Sobotku potopit, demonstranti při jejich příchodu do Sněmovní ulice přivítali výkřiky „Hanba!“. Terčem se stal například jihočeský hejtman Jiří Zimola, který patří do Haškova křídla. V jiné situaci se ocitl stínový ministr práce a sociálních věcí Roman Sklenák, který naopak stojí za Sobotkou.
Stranického lídra demonstranti nadšeně přivítali. „Cítím především podporu mezi členy a voliči,“ řekl Sobotka před jednáním klubu. Zopakoval, že se v neděli 10. listopadu pokusí získat podporu členů nejvyššího orgánu ČSSD mezi sjezdy, ústředního výkonného výboru.
Avizoval také, že na jednání poslaneckého klubu navrhne sjednocení vyjednávacího týmu o vládě. Z toho byl Sobotka v neděli vyškrtnut.
Hašek: Jednat by se mělo společně
Hašek při příchodu na jednání odmítl dělení poslaneckého klubu na příznivce Sobotky nebo jeho osoby, ale chce, aby poslanci dali vyjednavačům mandát k rozhovorům s potenciálními koaličními partnery.
„Je nesmysl, aby tady probíhala nějaká separátní jednání Bohuslava Sobotky a týmu, který byl pověřen předsednictvem,“ uvedl Hašek, podle něhož velí selský rozum jednat společně.
Hašek řekl, že o kandidátech na post předsedy poslaneckého klubu se teprve rozhodne, on sám podporuje Tejce.