Článek
Smlouvu nyní po dokončení českého překladu dostane zřejmě už v březnu k posouzení vláda, po schválení ji mají podepsat ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a Lloyd Austin. Poté dokument k ratifikaci dostanou obě komory parlamentu a k podpisu prezident.
Jak už dřív Jireš řekl Právu, konkrétní pobyt amerických vojáků nebo případný vznik americké základny na českém území neřeší. To by musela nejprve schválit vláda a parlament, jednalo by se tak o separátní politické rozhodnutí. „Pouze řeší to, že pokud se obě strany někdy v budoucnu domluví na působení amerických vojáků na území ČR, tak v dohodě DCA bude přesně popsané, co to znamená a jaké bude jejich právní postavení,“ řekl.
Nečeká spory jako na Slovensku
Smlouva se zabývá mj. ochranou životního prostředí, provozem vozidel s americkými vojáky a jejich rodinami nebo postavením dodavatelů amerických sil.
Řeší i otázku jurisdikce nad americkými vojáky. Jireš poukázal na to, že tuto záležitost nastavuje už mnohonárodní smlouva NATO SOFA. K ní ČR přistoupila v souvislosti s přijetím do Aliance. Stanovuje, že pokud vojáci v hostitelské zemi způsobí v souvislosti se svou službou trestný čin, jurisdikci nad nimi si ponechává vysílající země.
Smlouva DCA jde nad její rámec. Pokud by americký voják v ČR spáchal trestný čin mimo výkon služby, Česko může Spojené státy požádat o jeho postavení před české soudy. USA tomu na základě DCA vyhoví.
Jireš věří, že schvalování smlouvy nebudou provázet zásadní spory jako před rokem na Slovensku. Nálady české společnosti jsou podle něj více proalianční a prozápadní.