Článek
„Předmětem zakázky je nákup 16 odpalovacích zařízení RBS-70NG a dalšího materiálu. Dojde tak k obměně morálně a technicky zastaralé protiletadlové techniky pozemní protivzdušné obrany, tedy protiletadlového raketového kompletu S-10M ruské výroby,” poznamenal Medek.
Česká armáda již ve výzbroji starší RBS-70 má, nová technika by měla tyto zbraně podle Medka doplnit. I starší protiletadlové komplety spolupracují se zavedeným automatizovaným systémem velení a řízení palby pozemní protivzdušné ochrany.
„Zakázka se zadá společnosti Saab Dynamics AB, zařízení se pak dodá v letech 2018 až 2020,” dodal mluvčí. Ministerstvo obrany za ně zaplatí podle předpokladů 1,034 miliardy korun bez DPH.
K ochraně pozemních jednotek
RBS-70 patří podle armádního webu do kategorie protiletadlových raketových kompletů krátkého dosahu, tedy s dosahem od pěti do deseti kilometrů. Vojáci s ním můžou zničit třeba vrtulníky či letadla, ale také střely s plochou dráhou letu či klouzavé pumy.
Zařízení slouží určeno k ochraně pozemních jednotek i důležitých průmyslových a vojenských objektů. Může také zabezpečit ochranu vzdušného prostoru při krizových a protiteroristických opatřeních, píše armádní web.
Deník Právo v únoru informoval, že ministerstvo obrany platí za servis jednoho raketometu 647 tisíc korun. U firmy Saab ho zprostředkovává česká firma Omnipol. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) nechal smlouvu prověřit inspekcí a podle Práva pozastavil nákup nových RBS-70. [celá zpráva]
Vladimír Lukovský z tiskového oddělení ministerstva obrany nyní sdělil, že inspekce se věcí zabývala od konce ledna do počátku března.
„Z provedeného šetření vyplynulo, že ze strany zadavatele (Sekce vyzbrojování a akvizic resortu) nedošlo při výběru dodavatele a hodnocení nabídky k porušení zákona o veřejných zakázkách,” poznamenal Lukovský.