Článek
Místo aby ministerstvo vypsalo výběrové řízení, zakázku za 82,5 milionu zadalo loni v dubnu Vojenskému výzkumnému ústavu. Obrana s vlastním státním podnikem podepsala rámcovou smlouvu na tři roky. VVÚ skla kupuje od německého výrobce GuS, a to ne přímo, ale přes českého prostředníka, firmu J. P. D. Group.
Nákup přes prostředníky se nelíbil českému výrobci obrněných vozů a pancéřových skel, přeloučské firmě SVOS. Podala proto stížnost na antimonopolní úřad. „V dané věci bylo zahájeno z moci úřední prvoinstanční správní řízení,“ řekl Právu mluvčí ÚOHS Martin Švanda.
Je nevýhodné pro stát i český průmysl pořizovat skla v Německu přes dva prostředníky
Podle ředitele SVOS Jaroslava Černého je špatné, že obrana nepodporuje jediného českého výrobce neprůstřelných skel, který svá pancéřová auta a skla dodává hlavně do zahraničí.
„Přijde nám pro stát i český průmysl nevýhodné, že ministerstvo obrany chce zajišťovat opravy pancéřovaných skel cestou dvou prostředníků u dodavatele v Německu, když naše společnost totéž umí napřímo a za výhodnějších podmínek,“ řekl Právu Černý.
Na kolik by výměna skel vyšla, nechtěl konkrétně říci. „Cena naší produkce je z důvodu ostrého konkurenčního boje neveřejná, ale byla by podstatně nižší, než jaká je hodnota zakázky zveřejněná ministerstvem, a to v řádu o několik desítek milionů korun,“ dodal.
Výrobce obrněnců je ve sporu s obranou
Ministerstvo, které už vyčerpalo ze smlouvy 74 milionů na opravu oken u 65 obrněných vozidel, svůj krok hájí. Celkově má česká armáda ve svém parku 120 vozů Iveco. Podle mluvčího obrany Jana Pejška nevypsali výběrové řízení proto, že VVÚ v letech 2014 až 2016 řešil výzkum, jak renovovat vyhřívaná pancéřová skla pro Iveco místo nákupu skel nových.
Provize je neveřejná
„Ministerstvo přistoupilo k uzavření rámcové dohody z důvodu ochrany výše uvedeného know-how, ale též z důvodu, že VVÚ je zárukou úspěšného provedení kompletních oprav bez nutnosti dalších ověřovacích testů, to vše s ohledem na životy a zdraví uživatelů vozidel,“ sdělil Právu Pejšek.
Kolik si VVÚ a firma J. P. D Group za výměnu skel řekly, není podle obrany možné zveřejnit. „Sazby za jednotlivé výkony a ceny za poskytnuté služby jsou ze strany VVÚ i poddodavatele označeny za obchodní tajemství,“ dodal Pejšek.
Společnost SVOS se letos dostala s obranou do sporu už v případě dodávky čtyř speciálních obrněnců Perun, které armáda odmítla, protože neprošly vojskovými zkouškami. Firma se ale brání soudně, podle ní se armáda při zkouškách chovala protiprávně.