Článek
Letoun C-390 byl podle resortu vybrán na základě průzkumu trhu a analýz, které identifikovaly daný letoun jako „nejideálnější řešení pro splnění požadavků jednotlivých složek Armády ČR“.
„Doposud jsme se museli v zabezpečení letecké přepravy materiálu, těžké vojenské techniky i osob spoléhat na naše spojence. Armáda ČR v současné době nevlastní letoun na střední a velké vzdálenosti s dobou doletu minimálně 12 hodin, který by byl zároveň schopný vzletu a přistání na letištích s nezpevněnou dráhou,“ uvedlo ministerstvo ve zprávě.
„Nákupem embraeru bychom získali další nástroj pro zvládání situací, jako je například evakuace z krizových oblastí. Může sloužit také jako prostředek zdravotnického odsunu osob MEDEVAC a díky systému vzdušného hašení ho lze využít i v boji s rozsáhlými požáry. Z paluby C-390 lze mimo jiné provádět všechny druhy vzdušných výsadků osob i padákového shozu nákladu,“ dodal resort.
Vláda schválila nákup F-35
Na výrobě letounu se částečně podílí i český průmysl. Konkrétně společnost Aero Vodochody vyrábí náběžnou hranu křídla, dveře, nákladní rampu a druhou část zadního trupu.
„Konkrétním krokem bylo zahájení jednání s cílem dosáhnout co nejnižší ceny a zároveň co nejkratšího termínu dodání. Zároveň mě těší, že na výrobě komponentů pro letouny Embraer C-390 se podílí již několik let česká společnost AERO Vodochody AEROSPACE, a. s.,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS) s tím, že resort dlouhodobě usiluje o zapojení tuzemského průmyslu do veřejných zakázek modernizačních projektů.
Oznámení přichází pár týdnů poté, co vláda schválila pořízení 24 amerických stíhacích letounů F-35 za cenu 106 miliard korun. Ty mají do budoucna nahradit švédské letouny JAS-39 Gripen, které má ČR pronajaté do roku 2027. Opozice rozhodnutí tvrdě kritizuje, opakovaně upozorňuje na vysoké náklady v době, kdy je potřeba šetřit státní rozpočet.
Česko není jedinou zemí, která má o letouny C-390 zájem. Brazilské letectvo si objednalo 19 těchto letounů, Portugalsko pět a Maďarsko dva. Záměr koupit zhruba čtyři kusy avizovalo nedávno také Rakousko. Za potenciální kupce letounu jsou považovány také Jižní Korea, Indie a Švédsko.