Článek
Řada centrálních úřadů už soutěže na jejich místa vypsala, další se k tomu chystají. Celkově se jedná o desítky míst nejvyšších státních úředníků. Začala tak velká obměna, proti které při projednávání zákona protestovala opozice s tím, že jde o politizaci úřadů.
Ministerstvo průmyslu a obchodu vypsalo šest výběrových řízení na místa ředitelů odborů, třeba hornictví, ekonomických analýz nebo rozpočtu a financování. „Tato řízení představují zhruba 25 procent z celkového počtu ředitelů odborů, kteří musí být přesoutěženi do konce roku 2024. Tedy do skončení dvouletého přechodného období,“ sdělil Právu David Hluštík z tiskového odboru ministerstva.
Sedm výběrových řízení vyhlásili i na ministerstvu dopravy. „V rámci přesoutěžení je nutné vyhlásit sedmnáct výběrových řízení, z toho třináct na ředitele odboru v ministerstvu a čtyři na ředitele podřízeného služebního úřadu,“ uvedl mluvčí Filip Medelský.
Vohralíková: Kancléř je úředník, nemá být na očích
Změny i na vládě
Tři výběrová řízení vypsalo ministerstvo školství, například na vrchního ředitele sekce mezinárodních vztahů, EU a ESIF.
„Do konce roku 2024 se bude přesoutěžení týkat zhruba poloviny z celkového počtu ředitelů a vrchních ředitelů. Letos půjde o zhruba deset služebních míst,“ konstatovala mluvčí Aneta Lednová. „Ukončena byla dvě řízení, v obou služební místa obhájili stávající státní zaměstnanci,“ dodala.
K podobnému kroku se odhodlal resort zahraničních věcí. Aktuálně jsou vypsána dvě výběrová řízení. „V nejbližší době vypíšeme také řízení na ředitele odboru správy majetku, diplomatického protokolu a odboru amerických států,“ řekla Právu Mariana Wernerová z tiskového odboru. Celkově podle ní letos půjde o šestnáct výběrových řízení, a to i v souvislosti s řádným střídáním diplomatických pracovníků.
Na ministerstvu životního prostředí by mělo dojít postupně k výběrovému řízení na 36 míst, zatím jich vyhlásilo několik.
Přesoutěžení vedoucích pozic běží i na Úřadu vlády a vrchního ředitele sekce vnitřní bezpečnosti a policejního vzdělávání poptává ministerstvo vnitra. Výběrová řízení jsou v plném proudu rovněž na ministerstvu financí.
Zemanovo veto
Do konce minulého roku měli dotyční úředníci místa obsazena na dobu neurčitou. Změna prosazená vládní pětikoalicí vyvolala rozsáhlé protesty opozice, podle níž jde o snahu provést na ministerstvech čistky.
Opozici vadily též finanční náklady. Podle Kláry Dostálové (ANO) by to mohlo znamenat, že lidé, kteří ve výběru na své místo neuspějí, budou doma sedět za 80 procent platu.
Novelu služebního zákona pak vetoval prezident Miloš Zeman, ale koalice ho přehlasovala. Zemanovi vadilo, že úředníci nebudou mít jistotu kariérního růstu podle předem daných objektivních kritérií.
Koalice se zastaly některé neziskovky. „Funkční období s možností opakování jsou pozitivní změnou, která může podpořit zdravou obměnu vedoucích pracovníků a vylepšit kariérní výhled. Zásadní ale je, aby výměna probíhala postupně a bez vlivu politiků,“ řekl Jakub Černý z Rekonstrukce státu.