Článek
„Hned jak jsem nastoupila do funkce, tak 14 dní po jmenování jsem se rozhodla, že udělám novelu zákona o pohřebnictví. Řekla jsem to na první, druhé, třetí tiskovce, všichni to věděli. Takže já to vnímám trochu jako takovou podpásovku od KDU-ČSL, že toto vůbec předložili,“ kritizovala svého koaličního partnera během jednání vlády Šlechtová.
Návrh lidoveckých poslanců je podle ní věcně i legislativně chybný. Neřeší totiž například gramáž či délku plodu. „To nejde jen tak vyhodit, že mrtvě narozené děti se budou pohřbívat. To tak prostě nejde,“ prohlásila doslova ministryně.
Pohřebnictví je dost citlivé téma na to, abyste prošli tu agendu, která byla v ČR 15 let mrtvá.
Šlechtová je v čele ministerstva od října 2014 a jak sama řekla, novelu chystá od svého nástupu do funkce. Do vlády ji ale doposud nepředložila. Lidovci tak chtěli možnost pohřbívání mrtvě narozených dětí uspíšit. „Škoda, že to nebylo řešeno dříve,“ komentoval ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).
„Pokud přijde včas kompletní novela z ministerstva, jsme připraveni bavit se o podpoře jedné novely a poslaneckou novelu stáhnout,“ dodal Jurečka. Je však podle něj otázkou, zda se to vůbec stihne do konce funkčního období současné vlády.
Šlechtová kritiku odmítá. „Pohřebnictví je dost citlivé téma na to, abyste prošli tu agendu, která byla v ČR 15 let mrtvá. Sama objíždím krematoria, sama objíždím pohřební služby, mám v kanceláři dvě rakve. Mám malou, mám velkou. Chci udělat povinnou technickou normu o tom, jak mají vypadat rakve v ČR. Není to legrace se tímto zabývat,“ odvětila. Už dříve uvedla, že chce zakázat levné krátké papírové rakve, do nichž se zesnulým leckdy musí lámat končetiny. [celá zpráva]
Šlechtová se do křížku s lidovci nepustila poprvé. Nedávno se do sebe s koaličními partnery pustili kvůli jejímu návrhu, aby byl zestátněn Hrad. Jurečka tehdy řekl, že větší blbost dlouho neslyšel. [celá zpráva]