Článek
Navíc komise plánuje i zatím nespecifikovaná opatření, která by omezila dovoz ukrajinského obilí na unijní trh. Má jít o „preventivní opatření“ a týkat se má zejména pšenice, kukuřice, slunečnicového semene a řepky. Komise přitom restrikce dovozu obilí dosud kritizovala a jednostranné kroky členských zemí označila za nepřijatelné.
Dovoz obilí z Ukrajiny už zakázaly Polsko, Maďarsko, Slovensko a ve středu i Bulharsko. Česko zákaz dovozu nechystá, sdělil Právu mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. „Jednostranné zákazy dovozu ukrajinského obilí jsou v rozporu s podmínkami jednotného trhu EU i Světové obchodní organizace. Situaci je potřeba vyřešit na celounijní úrovni,“ řekl. O dočasném embargu na ukrajinské obilí nicméně uvažuje separátně už i Rumunsko.
Zemědělský svaz ČR upozorňuje, že od loňského podzimu se v Česku obchody s pšenicí prakticky zastavily. Příčinou je podle něj desetinásobné zvýšení exportu ukrajinské pšenice na evropský trh, která měla skončit ve třetích zemích prostřednictvím humanitárních koridorů.
Kontroly obilí a masa z Ukrajiny neodhalily žádný nevyhovující vzorek
„Místo toho naplnila sila a sklady v Polsku, Česku, Slovensku, Maďarsku, Rumunsku. Důsledkem je chybějící obilí v Africe a na Blízkém východě a v České republice hrozící nedostatek místa pro ozimou pšenici,“ oznámil svaz.
Evropský trh je ukrajinským obilím tak nasycen, že nelze českou produkci prodat do zahraničí
Podle jeho průzkumu mají čeští zemědělci ve svých skladech stále 2,6 milionu tun obilí, což je o 40 procent více než v tomto období před rokem. Zemědělci proto žádají vládu a Evropskou komisi, aby zasáhly a ukrajinské obilí se vyvezlo tam, kam bylo původně určeno.
Ztížený odbyt
„Zásoby obilí jsou po dovezení ukrajinské pšenice příliš vysoké. Hrozí, že naše mnohem kvalitnější obilí vypěstované podle standardů EU nebudeme mít kam uskladnit. Pokud k tomu dojde, může se stát, že si lidé koupí méně kvalitní mouku a pečivo z ukrajinského obilí a čeští zemědělci budou úrodu pálit,“ prohlásil předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha.
„Evropský trh je ukrajinským obilím tak nasycen, že ani není možné českou produkci prodat do zahraničí,“ dodal.
Levné obilí z Ukrajiny zaplavilo středoevropské trhy, když ho Ukrajina po loňské ruské invazi kvůli zablokovaným černomořským přístavům začala převážet pozemní cestou přes sousední země. EU uvolnila pravidla prodeje na unijním trhu, zrušila povinnost platit cla a povolila Ukrajině vyvážet obilí přes své území. Kolik ho dojelo do Afriky, ale Brusel neví. „Poté, co obilí překročí hranice EU, neexistuje žádný způsob, jak zjistit, kam zamíří dál,“ sdělil serveru Novinky.cz zdroj z Bruselu obeznámený se situací, který nechtěl být jmenován.
ČR dovoz obilí z Ukrajiny nestopne, oznámil Nekula
Zásilky z Ukrajiny kontroluje inspekce
Podle českého ministerstva zemědělství se k nám ale z Ukrajiny obilí dováží „v minimálním množství“. „Loni činily dovozy pšenice necelých 4000 tun, což je méně než jedno promile pšenice vyrobené každý rok v Česku,“ doplnil Bílý. Potravinářská inspekce podle něj také kontroluje zásilky z Ukrajiny, zda splňují evropské normy.
Ministerstvo připouští, že čeští zemědělci mohou mít ztížený odbyt v zahraničí. „Proto budeme požadovat, aby EU lépe nastavila koridory solidarity, které mají primárně sloužit k vývozu ukrajinských zemědělských produktů z Unie. Cílem je, aby ukrajinská produkce prošla přes území EU a byla odeslána do původních destinací,“ řekl Bílý.
Ukrajinské ministerstvo zemědělství ve středu uvedlo, že země nyní vyváží asi o 30 procent méně obilí a potravin než před ruskou invazí. I proto, že na části území, kde se dříve pěstovalo, se teď bojuje.