Článek
Domácím násilím má být „veškeré násilné jednání vůči oběti, při kterém zpravidla dochází ke zneužívání moci nebo nerovného postavení“. Může tedy jít jak o fyzické, tak psychické, ale také i ekonomické nebo sexualizované násilí.
„Pachatel a oběť spolu nemusí sdílet domácnost, může se jednat o bývalé partnery, násilí se může odehrávat i mimo společnou domácnost,“ doplnila k novele iniciátorka změn Barbora Urbanová (STAN).
Návrh také počítá s prodloužením doby vykázání násilníka z 10 dnů na 14 dní. Policie bude mít nově povinnost zabavit mu zbraň.
Pachatel a oběť spolu nemusí sdílet domácnost, může se jednat o bývalé partnery, násilí se může odehrávat i mimo společnou domácnost
Zakázaná má být i mediace během projednávání rozvodu před soudem, pokud je v daném vztahu domácí násilí.
Zákaz vychází z doporučení odborníků, kteří upozorňují na nerovné postavení mezi pachatelem a obětí, jelikož původce domácího násilí často udržuje nad obětí kontrolu i po skončení bezprostředních projevů násilí.
Oběť bude mít v průběhu přestupkového, stejně jako soudního řízení právo být oddělena od násilníka. Zákon by tak měl zabránit svěření dítěte do výlučné nebo střídavé péče původci násilí.
Podle dat z předloňského roku má v Česku zkušenost s domácím násilím téměř 30 procent žen a 12 procent mužů.