Článek
Podle Karla Kučerovského z Pivoně obec porušila předpisy. „Nejde svévolně manipulovat s německými hroby, protože jsou pod ochranou státu,“ upozornil. Jakmile se dozvěděl, že pracovníci na hřbitově zasahují, vyrazil za nimi. „Ale nebylo to nic platné,“ zalitoval.
Pivoň byla dříve německá a po poválečném odsunu obyvatelstva hřbitov začal pustnout. V současnosti se o něj stará právě Mnichov. V drtivé většině se zde nacházejí staré německé hroby, tu a tam se objeví i novější české. „Oni vyrvali desítky náhrobků, aniž by provedli jakoukoliv evidenci. A všechno naskládali kolem hřbitovní zdi. Netuším, jak to budou dávat dohromady,“ přemítal Kučerovský.
Zásah zhodnotil jako drzost a porušení historického dědictví obce. „Zásadně poškodili část hřbitova,“ doplnil. Proti rozhodnutí obce podal stížnost a věc mimo jiné oznámil na ministerstvo. „Potomci německých obyvatel sem občas jezdí. Vždyť je to mezinárodní ostuda,“ zlobil se.
Podobný názor má i další muž, který si nepřál být jmenován, ale redakce zná jeho totožnost. „Zaměstnanci jsou v tom nevinně. Ti jen plnili starostův úkol. A on si přál, aby tudy jednoduše projela sekačka,“ řekl.
„Mysleli jsme to dobře“
Podle Karla Černého (Strana pro občany), jenž stojí v čele Mnichova, jde o velké nedorozumění. „Zhruba před třiceti lety vandalové náhrobky rozházeli. My jsme teď chtěli tu spoušť dát konečně do pořádku. Hřbitov posekat a vše vrátit na místo,“ namítl.
Své rozhodnutí nevidí jako chybu. „Mysleli jsme to dobře. Kdyby to bylo v richtiku, nikdo s tím hýbat nebude, ale tady to bylo rozházený všude. Prostě jsme to chtěli jenom uklidit,“ zopakoval.
Černého mrzí, že si obyvatelé stěžovali. Domnívá se, že lze záležitost řešit smířlivěji. „Bohužel, s některými lidmi se domluvit nedá. Kdyby za námi normálně přišli… Ale tohle je buzerace,“ zdůraznil.
Starosta čeká na odpověď od ministerstva pro místní rozvoj, pod nějž spadá oddělení pohřebnictví. „Dokud nedostaneme jasné stanovisko, už na nic nesáhneme,“ dodal Černý.
Péče o hroby se řídí smlouvou
Mluvčí resortu Karolína Nová Novinkám potvrdila, že péče o německé hroby se řídí smlouvou z roku 1992 mezi tehdejším Československem a Spolkovou republikou Německo o dobrém sousedství a přátelské spolupráci.
Dále uvedla, že za provoz hřbitova v Pivoni zodpovídá obec. „S náhrobky je možné manipulovat pouze v případě, že hrozí zřícením nebo ohrožují návštěvníky. Lze je na hrob položit nápisem vzhůru nebo pietně uložit na pohřebiště. Obvykle se staví ke hřbitovní zdi nebo se opřou o zeď kostela,“ vysvětlila.
Jak se Novinky přesvědčily, náhrobky i další části hrobů skutečně opřené o hřbitovní zeď jsou. Chybí ale jakékoliv štítky nebo označení, kam patří. Mluvčí plzeňského hejtmanství Eva Mertlová sdělila, že v pátek se na místo vydají zástupci kraje, aby věc prověřili a vyřešili.