Článek
Službu ale může využít kdokoliv, kdo chce ušetřit čas, a to nejen místní lidé, ale například i turisté. Do konce roku mají v kraji vzniknout ještě další tři TeleMedPointy, a to v odlehlejších částech Bruntálska a Opavska, kde není tak hustá síť praktických lékařů.
Kontaktní místa provozuje Centrum telemedicínských služeb, které je součástí ostravské fakultní nemocnice. „Lidé si zde můžou přijít například změřit krevní tlak, kapacitu plic, máme tady spirometr, můžete si tady změřit kyslík v krvi, je zde k dispozici i jednosvodové EKG pro zachycení nepravidelných srdečních rytmů,“ řekla koordinátorka projektu Věra Tkáčová.
Provoz kontaktních míst zajišťují terénní asistenti, kteří zvládnou obsluhu měřících zařízení i telemedicínského systému. Zjištěná data jsou pak odesílaná přímo lékařům pacientů, kteří služby TeleMedPointů využijí.
Lidé si stále častěji nahrávají hovory s lékaři
„V brzké době by se měly služby TeleMedPointů rozšířit o možnost vzdálené videokozultace lékaře s pacientem, což umožní případnou distanční službu. V plánu je i vybavení dalšími typy přístrojů. Telemedicína se zkrátka stává nedílnou součástí moderního zdravotního systému,“ řekl vedoucí Centra telemedicínských služeb Jakub Doležel.
Místní lidé si novou službu pochvalují. V Bukovci, ani v obci Bílá žádný praktický lékař neordinuje. „Nikdy tady nebyl. Lékařů je málo a upřímně řečeno, tyhle malé obce nejsou pro lékaře žádné terno,“ řekl starosta Bílé Tomáš Kubačák (nez).
„Tato služba rozhodně nenahrazuje lékaře, ale zefektivní činnost praktických lékařů, ke kterým můžou zjištěná data putovat. Proto ji samozřejmě vítáme,“ dodal starosta ke službě, která je dispozici dva dny v týdnu.