Článek
„Patří nepochybně k nejvýznamnějším příkladům české architektury 70. let 20. století. Jde o stavbu mimořádného historického významu. Právem jí proto patří i statut kulturní památky,“ řekl Švácha.
Nedávno se v médiích diskutovalo, že bývalý obchodní dům Máj, jenž se nyní jmenuje Tesco, by mohl být zbourán. Později však majitel změnil svůj původní záměr, nyní se hovoří o přestavbě objektu.
Švácha svým návrhem hodlá upozornit na nutnost veřejného zájmu na ochraně moderní architektury. Zatímco v případě starších staveb mají historikové podporu u nejširší veřejnosti, stavby posledních 50 let lidé jako památky nevnímají, třebaže mnohdy jde o unikátní objekty.
Nedostatečná ochrana moderní architektury umožňuje její zanikání i úmyslné ničení. Zrovna společnost Tesco vlastní i další stavbu z druhé poloviny 20. století, na jejímž místě chce stavět. V případě Liberce a tamního obchodního domu Ještěd ale tento záměr pravděpodobně vyjde, ministerstvo jej za památku prohlásit odmítlo. Někteří odborníci však tvrdí, že své místo v historii architektury má.
Objekty či předměty prohlašuje za kulturní památky ministerstvo kultury, národní kulturní památky prohlašuje vláda. V současnosti se spekuluje o tom, že by agenda přešla z ministerstva na Národní památkový ústav (NPÚ).
Máj stojí v Praze od roku 1975
Obchodní dům Máj byl zpřístupněn zákazníkům v roce 1975. Podle Šváchy architektura Máje rozvíjí podněty tohoto jedinečného díla, ale navíc pohotově reaguje na výzvu, kterou v roce 1972 vyslal do světa projekt pařížského muzea Centre Georges Pompidou od průkopníků stylu high tech Renza Piana a Richarda Rogerse.
Pokud by ministerstvo kultury s Májem jako památkou souhlasilo, nebránilo by to ani přestavbě obchodního centra. Statut památky jen zajistí, aby se z ní nesetřely právě ty znaky, které jí už zajistily historický význam, míní Švácha.